Çıplak Uyumanın Faydaları

Çıplak uyumak toplumlara göre çok farklı sıklıklarda rastlanan bir durumdur. Bu farkta etkili bir çok faktör olabilir, dini inanış, deprem bölgesinde yaşamak, acil boyutu olan işlerde çalışmak gibi faktöreler tercihleri değiştirebilmektedir. Amerika da insanların sadece yüzde 8’i çıplak uyurken,Avrupa’da bu daha fazladır. İngilizlerde bu oran % 30 ları geçmektedir. Türkiye’de bu konuda bir çalışma yok. Oysa araştırmalara göre çıplak uyumanın sağlığa faydaları var ayrıca ufak tefek zararları da olduğu söylenebilir.önce faydalarından söz edelim.
Konu sonundaki anketimize siz de katılın Türkiye’deki durum hakkında bir istatistik olsun.

ciplak-uyumanin-faydalari

Çıplak Uyumanın Yararları
*Sıcak havalarda uykuya girmek daha zordur bunun sebebi vücut ısısının düşememesidir. Vücut ısısının düşüşü uykuya girişi rahatlatır. Kalın kıyafet ve çoraplar vücudun uyku öncesi kendisini soğutmasını engeller ve uykuya giriş güçleşebilir. Bu konuda Hollanda kaynaklı bir araştırmada bilim insanları deneklere vücut ısılarını düşüren termal pijamalar giydirdi.Deneklerin daha derin bir uykuya daldığı ve bu derin uykuda daha uzun süre kaldığı tespit edildi.

*Amerika’da yapılan bir araştırmada, soğuk bir odada uyuyan erkeklerin daha çok kalori yaktığı ve insulin hassasiyetinin daha gelişmiş olduğu görüldü. Geceleri vücudu doğal yollardan soğutmak, kortizol hormonunu da düşürüyor. Kortizolün düşmesi iştahı düzenliyor.

*Bazı araştırmalar, uyurken özellikle ayak, koltuk altı ve genital bölgelerin havalandırılmasının, ayak mantarı ve pişiği engellemede etkili olduğunu göstermiştir.

*Amerika kaynaklı bir başka araştırmaya göre de uyku, büyüme ve melatonin hormonlarının salgılanmasında kritik önemde. Bunlar en etkili anti-aging hormonları. Çıplak uyumanın uyku kalitesini artırdığı göz önüne alındığında, yaşlanmaya karşı etkisi de ortaya çıkıyor.

*2014 yılında yapılan bir çalışma daha soğuk bir ortamda uyumanın insanlarda metabolizmayı güçlendirdiğini, kan şekeri seviyesini düşürdüğünü, hatta diyabetten korunmada rol oynadığını göstermiştir. Bilim insanları, çıplak uyuyarak vücut ısısını düşürenlerin birkaç hafta içinde sağlıksız yağlarından daha rahat kurtulabildiğini gözlemlemiştir.

*Bileğinizi sıkan çorap, belinize bastıran pantolon, altınıza sıkışan tişört gibi giysiler uykuda kan akışını zorlaştırır. Çıplak uyuyarak sağlanan daha sağlıklı kan akışı kalbe, kaslara ve damarlara faydalıdır.

*Çıplak uyuyan kadınlar cinsel organlarının daha fazla taze hava almasını sağlayarak bu mantar ve bakterileri gelişmesini engeller. Erkeklerde de testisler, soğuk ortamlarda daha kaliteli sperm üretir.

*Kıyafetsiz çiftlerin vücut teması artıyor.Bu sayede,vücudun orgazm sırasında da salgıladığı hormonlarda artış olur. Bu hormon stres, depresyon, iltihaplanma ve yüksek tansiyonda olumlu etki sağlar.

*Bedeniyle barışık olmanın insanda özgüveni artırdığına dair teoriler var. Özgüven insanın toplumla ilişkilerini de etkiliyor. Florida Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, kendiyle barışık öğrencilerde önyargıların daha az olduğu, bu kişilerin örneğin azınlıklara daha hoşgörülü davrandığı saptandı.

[poll id=”3″]

Çıplak Uyumanın Zararları

– Depremde hazırlıksız yakalanılmış olunur
– Uyurgezerlik varsa sorun yaşanır
– Acil bir durumda oda terk edilecekse zaman kaybettirir
– Çocukların odaya gelmesi halinde istenmeyen görüntü ortaya çıkabilir
– Çarşaf kalitesi düşükse teni rahatsız edebilir

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.