Cinsiyet Değiştirme Ameliyatı

cinsiyet-degisikligi

Cinsiyet değiştirme ameliyatları seyrek yapılan ve az sayıda cerrahın hakim olduğu bir konudur. Yazımızda cinsiyet değiştirme ameliyatı sonrası yaşanabilen sorunlardan en ciddisi fistül (bağırsakla yeni oluşturulan vajina arasında delik oluşması) oluşmasıdır. Bu ameliyattan sonra fistül gelişen bir hastanın tedavisini yapan Proktoloji Uzmanı  vakayla ilgili bilgilerini yayınladı.

30 yaşında 6 ay önce cinsiyet değiştirme ameliyatıyla kadın olmuş bir hasta, ilk ameliyata bağlı oluşturulmuş vajinadaki yapışıklığı açmak için ilk müdahaleden 4 ay sonra tekrar müdahale edilmiş bu müdahale sonrasında rectovajinal fistül (bağırsakla yeni oluşturulan vajina arasında delik) oluşmuş. Fistül oluştuktan 3 ay sonra bize müracaat etti . Hastayı muayene ettiğimizde anüsten 4 cm yukardaki bağırsak kısmında 1cm çapında bir delik olduğu görüldü.

Hastalığın kendiliğinden kapanma ihtimali dolayısıyla 3 ay beklendi. Bu sürenin sonunda oluşan deliğin kapanmadığı görüldü. Deliği cerrahi olarak kapatmak için yeni bir müdahale planlandı. Hasta işlem öncesi 3 gün boyunca sıvı gıda ile beslendi. Yeniden komplikasyon oluşma ihtimalini en aza indirmek için 3 gün boyunca üçlü antibiotik verildi. Operasyon sabahı fleet lavmanla bağırsak temizliği yapıldı. Operasyon anüs yoluyla yapıldı deliğin etrafındaki deri (mukoza) aşağı kısımda 1,5cm, yukarı doğru olan kısımda 2.5cm olarak kaldırıldı, deliğin olduğu nokta hafif kazınarak temizlendi. Kendiliğinden emilen dikişlerle kruvaze ceket gibi üst üste getirilerek dikildi ve işleme son verildi. Sıklıkla uygulanan bağırsağı karın cildine bağlama (kolostomi) işlemi yapılmadı. Operasyondan 2 saat sonra sıvı gıdalara başlandı ve 3 gün bu şekilde beslenmesi sağlandı. Sonrası normal gıdaya geçildi. Hasta hiçbir sorun oluşmadan iyileşti.

Proctoloji Uzmanı  şu açıklamayı yaptı; Her cerrahi girişimden sonra çeşitli komplikasyonlarla karşılaşabilmekteyiz, bu tür ameliyatlar seyrek yapıldığı için bunlardan sonra çok daha seyrek görmekteyiz. Ciddi bir karar alan kişinin fistül dediğimiz bu sorunla yaşaması mümkün değildi. Küçük bir girişimle sorununu kalıcı olarak çözmüş olduk.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.