Çinkonun Seksüel Yararları

ÇİNKO ED(EREKSİYON BOZUKLUĞU) ÜZERİNDE ETKİLİ MİDİR?

Çinko insan sağlığında hayati rol oynayan eser bir mineraldir. Büyüme, üreme ve immunitede rolü vardır. Vücutta bir takım hormonların üretilmesi ve düzenlenmesine yardımcıdır. Bazı çalışmalarda çinko eksikliği ve ED arasında bağlantı tespit edilmiştir.

ÇİNKO VE ED
Çinko erkek seks organı fonksiyonunda yaşamsal bir öneme sahiptir. Çinko eksikliği bulunan erkeklerde sperm sayısında azalma olur. Çinko; erkek seks hormonu üretiminde anahtardır. Bu hormonlara testestoron ve prolaktin örnektir. Çinko ayrıca prostat sıvısının esas komponentidir. Tavşanlarda yapılan çalışmalarda çinko sülfat günlük ortalama bir dozla verildiğinde ereksiyon süresini uzatmaktadır.

ÇİNKO İÇEREN BESİNLER
Boşalma kontrolü üzerine etkilidir. Çinko takviyesi böbrek hastalıkları nedeni ile oluşan ED’ de potansiyel bir tedavi şeklidir. ED seks esnasında penisin ereksiyonundaki problemlerdir. ED’ nin nedenleri fiziksel ve emosyonel faktörler olarak kombine edilir. Fiziksel faktörlere örnek olarak kan şeker yüksekliği azalmış kan akımını örnek verebiliriz. Bu penisin sertleşmesini negatif yönde etkiler. Bu faktörler seks isteğini ve seks güvenini azaltır. Hormon regülasyonunu ve kardiyo vasküler sistemi etkileyen hastalıklar da ED’ ye yol açar.

ED’ YE YOL AÇAN NEDENLER
1) KVS Hastalıkları
2) Spor yapmamak
3) Yüksek kan şekeri
4) Yüksek kolesterol
5) Sigara içmek
6) İlaç ve alkol kullanımı
7) Sinir hasarları
8)Omurilik travmaları
9) Seks performansı
10) Stres
11) Ailesel ve iş hayatı ile ilişki
12) İlaç tedavileri

Bunların dışında son yıllarda çinko eksikliğinin de ED ile yakından bağlantısı saptanmıştır.

ÇİNKO EKSİKLİĞİ
Toplumun çoğunda bariz bir çinko eksikliği vardır. Çinko eksikliğinin belirtileri yaşamsal enerji azlığı, yara iyileşmesinde yavaşlama, solunum yolları enfeksiyonları, dermatit olarak sınıflandırılır. Çinko kabuklu deniz ürünleri ve istiridyede yüksek miktarda bulunur. Çinko eksikliği bulguları çok çeşitlidir. Orta düzeyde çinko eksikliği yetersiz beslenenlerde görülür. Toplumun çoğunda orta derecede çinko eksikliği vardır. Orta derecede çinko eksikliği erişkinlerin hayatını çok fazla tehdit etmez. Esasen çocuklara etki eder.

Orta dercede çinko eksikliği şunlara neden olur:

1) Büyüme ve gelişmede durma ya da yavaşlama olur.
2) Bağışıklık sisteminde zayıflama
3) Gecikmiş ya da tamamlanmamış seksüel gelişme
4) Duyu bozuklukları
5) İştah kaybı
6) Ciltte incelme ve cilt rahatsızlıkları
7) Zihinsel problemler

Hamile kadınlar, çocuklar ve 65 yaş üstü kişiler çinko eksikliği yönünden büyük risk altındadır. Çinko eksikliği gıda takviyesi ile sıklıkla yerine konulabilir. vejeteryanlar çinko eksikliği yönünden et ve kabuklu deniz ürünleri yemedikleri için büyük bir risk altındadır. Sebze ve çeşitli tahıllar fitik asit içerir ve bunlar çinko emilimini engeller. Açlık ve kötü beslenme çinko eksikliğine yol açar.

BAKIR EMİLİMİ İLE İLİŞKİLİ OLAN DURUMLAR
İnflamatuar bağırsak hastalıkları, ülserler, karaciğer ve böbrek hastalıkları, kullanılan bazı ilaçlarda çinkonun bağırsaktan emilimini azalttığı için çinko eksikliğine de neden olur. Çinko seviyesi çeşitli plazma ve serum testleri ile saptanabilir. İyi bir sağlık için alınan besinlerde çinko mineralinin bulunması çok önemlidir. En iyi çinko kaynağı doğal beslenme ve yiyecekler içinde bulunan çinkodur. Bu şekilde çinko takviyesi yapılabilir.

YÜKSEK ÇİNKO İÇEREN BESİNLER
1) Kabuklu deniz ürünleri ve istiridye
2) Buğday, susam
3) Biftek dana karaciğeri
4) Kabak çekirdeği
5) Siyah çikolata
6) Soya fasülyesi cve yeşil fasülyesi
7) Fındık, kaju fıstığı

BAKIR TAKVİYESİ
Günlük bakır takviyesi aşağıdaki tabloda özetlenmiştir.
Yaş Kadın(mg/gün) Erkek(mg/gün
0-6 ay 2 2
7ay – 3 yaş 3 3
4-8 yaş 5 5

Yiyecek ve içeceklerle gerekli çinko takviyesi yapılamıyorsa çeşitli ilaçlarla takviye yapılabilir. Kişiler doktordan çinko içeren takviyeyi reçete ettirebilirler. Çinko birçok vitamin içinde bulunmakla beraber kapsül ve tablet formları da vardır. Bazı takviyelerin bilinen yan etkileri vardır. Bu yan etkilerden en bilineni çinkosülfatın mideyi rahatsız edici etkisidir. Bazı vakalarda çinko enjeksiyonu tavsiye edilmektedir. Fakat bundan önce bir doktor tarafından kan, idrar ve saç örneklerinde çinko eksikliği saptanmaktadır. Çinko takviyesinden önce ED’ si olan hastalar doktor ile konuşmalıdır. Testesteron testi yapılmalıdır. Çinkonun seksüel bozuklukla yakından ilişkisi vardır. ED’ si olan kişi çinko takviyesi olmadan önce doktora başvurarak gerekli doz ayarlaması yapılmalıdır. Çünkü fazla çinko alımı bir takım problemler doğurur.

GÜVENLİ ÇİNKO TAKVİYESİ
Günlük kullanılacak çinko dozunun yüksekliği haline çeşitli yan etkiler ve zehirlenmeler ortaya çıkabilir. Bunların en başında hafif zehirlenmeler de kramp tarzında bağırsak problemleri,ishal,kusma görülür. Yüksek doz çinko zehirlenmelerinde kas koordinasyon bozuklukları ve uyuşukluk görülür. Uzun süre çinko zehirlenmesi bağışıklık sisteminde ciddi bir zayıflama yapar. Kişiler bakır takviyesini yemeklerden sonra mümkünse günün aynı saatinde almalıdırlar. Başka bir mineral takviyesi yapılıyorsa(demir ve bakır gibi)bunlar da aynı saatte alınmalıdır. Çinko takviyesi idrar söktürücüler gibi çeşitli ilaçlara etkileşime girebilirler. Kalp problemlerinde kullanılan ACE inhibitörleride bu durumdan etkilenebilir. Kan basıncı ile ilgili problemi olan hastalar çinko takviyesinden önce mutlaka doktora başvurmalıdır.

Çeviri : Op. Dr. Demet AĞRAS
Genel Cerrahi Uzmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.