Çikolata Felç Riskini Önlüyor

Bu beslenme haberi The Guardian’dan. İsveç’te yapılan araştırma düzenli çikolata yiyen kişilerde felç gelişme riski % 17 azalıyor. Çikolatada bulunan flavonoidler kandaki pıhtılaşmaya sebep olan maddeleri azaltır ve kandaki kötü kolesterol düzeyini düşürür.

cikolata-felc-riskini-azaltiyor

İnme riskinin %17 oranında azalmasını sağlayan miktar düzenli ve haftada bir defa tüketilmesi halinde geçerlidir. Daha sık yenmesi halinde risk daha da düşmektedir. Daha önce yapılan çalışmalar, kakaodan zengin çikolatanın kalp-damar hastalıklarına karşı koruma sağladığı yönündeydi. İsveç’te Karolinska Enstitüsü’nden Susanna Larsson felç gelişme riski ile çikolata arasında bağlantı kurmak yaşları 49 ile 75 arasında değişen 37.103 İsveçli erkeklerle anket yaptı. Katılımcılara son on yıl içinde çikolata yeme sıklıkları soruldu, ortalama haftada 63 gr çikolata yiyenler bir guruba alındı.

Bu kişilerin hastane kayıtları bakarak aradaki ilişkiyi netleştirdi. Larsson çalışmasını Amerikan Nöroloji Akademisi Nöroloji Tıp Dergisinde “Yüksek çikolata tüketimi inme riskinin azalması ile ilişkilendirilmiştir” başlığıyla yayınladı.

Çikolatadaki yararlı kimyasallar flavonoidler dışında özellikle, epicatechins, kateşinler (ayrıca çayda bulunan) ve prosiyanidinlerinin olduğu tespit edildi, ( bu maddeler aynı zamanda üzüm, şarap, böğürtlen ve elma gibi besinlerde bulunmaktadır).

Londra’daki St George hastanesinden Catherine Collins benzer bir çalışmada çikolatada pıhtılaşmaya neden olan maddeler dışında atar damarlarda genişleme sağladığı ve tansiyonu normale çektiğini belirledi.

Larson bitter çikolatanın daha iyi olacağı yönünde görüşler olsa da %90 oranında tüketilen sütlü çikolatanın –da yaklaşık aynı sonucu verdiğini belirledi.

İnme Derneğinden Dr. Clare Walton bitter çikolata yemek sağlıklı ve dengeli beslenmenin parçasıdır düzensiz egzersizin yerini tutmaz. Çikolata tüketimi önerilir ancak düzenli egzersiz de sürdürülmelidir, egzersizi azaltmak için bahane olarak kullanılmamalıdır.

Lasson “daha net bilgiler için daha ileri çalışmalar yapılmalıdır ayrıca çikolata şeker, doymuş yağ içerir ve kalorisi yüksektir bu sebeplerle aşırıya kaçmadan tüketilmesi gerekir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.