Bursa Varis Tedavisi

Bu haber içeriğimiz Bursa Kalp Damar Cerrahi Uzmanlarından Flebolog Op.Dr.Eren ANĞ’dan. Bursa’da kılcal varis tedavisi yapılan merkezimizde köpük skleroterapi, skleroterapi, mikro skleroterapi, radyofrekans, lazer yöntemleriyle milimetrik kılcal damarlardan 2-3 cm çaptaki damarlara kadar ameliyatsız tedavi imkanı mevcuttur. Tüm varislerinizden garantili şekilde ve dakikalar içinde kurtulmanız mümkündür.

Bursa Köpükle Varis Tedavisi:
Bursa varis tedavi merkezimizde her çaptaki varislerinize köpük tedavisi ile tedavi imkanı sunmaktayız. Damar çapına uygun konsantrasyondaki sklerozan sıvı maddenin havayla karıştırılarak köpük haline getirilmesi sonucunda akışkanlığı azalarak uygulama bölgesinde kana karışıp seyrelmesi önlenir, bu nedenle varisli damar bölgesinde daha uzun süre ve uygun yoğunlukta kalarak etkisi artar. Hastalıklı damar skleroze olur, lümeni kapanarak kurur ve vücut tarafından emilir. Varis damarını genişleten ve sıkıntı yaratan olay içindeki kanın yüksek basıncı olduğundan görüntü ve ağrı gibi semptomlar hemen düzelir. Kesi yapılarak varisli damarın vücuttan çıkarılıp atılması (ameliyat) yerine uygulanan bu tedavi sayesinde Bursa’daki varis hastaları dakikalar içinde sağlığına kavuşabilmektedir.

Bursa Kılcal Varis Tedavisi:
Bursa varis tedavi merkezimizde her çapta kılcal damar varislerine ameliyatsız yöntemlerle tedavi imkanı sunmaktayız. Dünyada kullanılan en yeni tedavi yöntemleri Bursa’da mevcut olup skleroterapi, mikroskleroterapi, lazer, radyofrekans yöntemlerini gelişmiş, yeni cihazlar ve uzman flebologlar tarafından uygulamaktayız.

Bursa Mikro Skleroterapi:
Dünyada skleroterapi uygulamaları geliştikçe farklı yöntemler uygulanmaya başlandı. Mikro kelimesi küçük, çapsız anlamlarına gelmektedir. Adından da anlaşılacağı gibi bu yeni skleroterapi uygulaması, uzun yıllardır lümenine iğne giremeyecek kadar ince kılcallara uygulanan; lazerle, radyo frekansla kılcal damar tedavisine alternatif olarak geliştirilmiş bir tedavi yöntemidir. Özellikle yoğun kılcal varisi (teleanjektazi) olan hastalarda tedavinin daha kolay ve çabuk yapılmasını sağlaması en önemli avantajıdır. Her tür damar genişlemesine uygulanabilmektedir. Bu konuda Bursa varis tedavi merkezimizde, tecrübeli ellerde mükemmel sonuçlar alınabilmektedir. Erişkin kadınların yarısından fazlasında varis olduğu düşünülürse hızla yaygınlaşması beklenen bir tedavi yöntemidir. Bursa varis tedavi merkezimizin uzman flebologları tarafından itinayla uygulanan bu yöntemin başarısı dünya ortalamalarının üzerindedir.

Mikro Skleroterapi Nedir?
Skleroterapinin çok ince damarlara da uygulanabilen şeklidir yani varis tedavisinin kılcallar için geliştirilen ve ince ayrıntıları olan bir tedavi yöntemidir. İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa Kliniklerimizde uzman flebologların uyguladığı bu yöntemde iğneler gözle görülemeyecek incelikte olduğundan ağrı, acı hissedilmez. Kliniklerimizdeki tecrübeli uzmanlarımızın tedavi başarı ortalaması dünya ortalamalarının üzerindedir.

Mikro Skleroterapi Nasıl Uygulanır?
İki türlü yapılabilmektedir.
Likid skleroterapi
Köpükle mikro skleroterapi

– Likid ( sıvı ) Skleroterapi; poidokanol adlı hammadde içeren ilaç kullanılır. İlaç ampulden çekildiği haliyle uygulanır. İnce damarlarda binde beşlik oran kullanılır. Enjektöre çekilen uygun miktarda ilaç çok ince iğne (damardan daha ince) yardımıyla damara zerk edilir. İlacın damardan ilerlediği anda varisin de yok olduğu görülebilir. Sonuç net ve kesindir.

– Köpük Skleroterapisi;
Sıvı olarak verilen ilaç 4 katı kadar hava ile bu işe özel aparat yardımıyla karıştırılarak köpürtülür. Aktif madde aynıdır ancak çok daha az miktarda ilaçla çok daha fazla kılcal damar çatlaması tedavi edilebilir. Düz ilacın akışkanlığı köpük yapılarak azaltılır ve hemen kana karışarak seyrelmesi önlenir, bunun yerine kanla yer değiştiren köpük varisli damar bölgesine daha uzun süre temas ederek ilacın etkinliğini arttırır. Damar çapına göre ilacın konsantrasyonu flebolog tarafından belirlenir. Benzer şekilde çok ince iğne ile damara ilaç verirken köpüğün damarın içinde hızla ilerlediği ve o kırmızı mor görüntünün saniyeler içinde kaybolduğu net bir şekilde görülür.

Sonuç, Bursa’da tarafımızdan uygulanan bu yöntemde de kesindir yani tedavi edilen damarın saniyeler içinde yok olduğu o anda gözle görülebilir. Bu mucize tedavi, hastayı şaşkına çevirecek kadar yüz güldürücüdür.

Bursa Varis Tedavi merkezinde Mikroskleroterapi Kimlere Yapılır?
Hamile ve emziren kadınlar dışında kılcal damar varisi olan herkese güvenle uygulanabilir. Hamilelerde kullanımı önerilmemektedir ve çocuk üzerinde risk oluşturabileceğinden kullanılmamalıdır. Bir diğer sakıncalı hasta gurubu da hemofili hastalarıdır. Her ne kadar çok ince iğne ile yapılsa da hemofilisi olanlarda bu iğnenin girdiği yerden uzun süre kanama olur bu sebeple tedavi lazer veya radyo frekans gibi diğer yöntemlerle yapılmalıdır.
Özellikle etek veya kısa şort giyen kadınlar ince varislerin oluşturduğu kötü görüntü kişileri ciddi düzeyde rahatsız edebilmektedir. Bu tedavi pantolon giymekten hoşlanmayan kadınlar için en ideal çözümdür.

Mikro Skleroterapi Yapılan Yerler;
Bursa’da devlet hastaneleri, Eğitim Araştırma ve Üniversite hastanesinde daha çok ameliyat yapıldığı için uygulanmamaktadır. Özel hasteneler ise hastaya daha pahalı sunulan lazerle ameliyat, buharla tedavi, zamkla yapıştırma ameliyatı gibi yöntemleri tercih etmektedir. Bu tür yeni uygulamalar daha çok varis tedavisine yoğunlaşmış kliniklerde uygulanmaktadır. Bu şekilde varis tedavisine yoğunlaşmış kliniklerin en bilineni ve Türkiye’de en yaygın olanı Idea klinik Varis Tedavi Cerrahi Merkezidir. İstanbul, İzmir, Bursa ve Ankara’da toplam altı şube ile hizmet vermektedir. Idea klinik Varis Tedavi Merkezleri SGK lıya kılcal damar çatlaması tedavisi yapan tek kliniktir. Devlet hastaneleri sorunu hastalık değil estetik problem olarak değerlendirdiği için SGK mensubu hastalara uygulama yapılmaz.

Bursa Varis Tedavi Ücretleri;
Yaygınlığı çok değişken bir sorundur, bir kadında minimal olabilirken bir başka kadında bunun 100 katı olabilmektedir. Ücretlendirme de buna paralel olarak değişkendir. Bu konuda internette ücretlerini yayınlayan tek klinik yine Bursa Idea Varis Tedavi Merkezidir ve 1000 TL den başlayıp 7.000 TL ye kadar çıkabilmektedir. Bu ücret kalın olanları da kapsamaktadır, sadece kılcal olanlarda daha düşüktür ve tüm tedavilerde SGK mensuplarına % 50 indirim uygulanmaktadır.

Köpük mikro skleroterapi hala uygulanan radyo frekans yöntemine alternatif olsa da radyo frekansla varis tedavisi hala uygulanmaktadır. Uzun seanslar gerektirmesi sebebiyle lazerle kılcal damar çatlaması tedavileri büyük oranda terk edilmiştir. Dar alan uygulamalarında ve iğnenin giremeyeceği kadar ince damarlarda radyo frekans veya lazer tercih edildiği için hizmet alacağınız klinikte tüm bu uygulamaların varlığını araştırmalısınız.

Mikro Skleroterapi Yapan Doktorlar;
Kalp damar cerrahlarından flebolojiyle ilgilenenlerin hakim olduğu bir uygulamadır yani flebologlar yapmaktadır. Tabi burada sadece branş değil aynı zamanda bu konuda tecrübeli olmayı da gerektirir. Kalp damar cerrahlarının önemli bir kısmı bu uygulamanın adını bile duymamış olabilir. Idea Varis Tedavi Merkezi doktorlarının işleri sadece varis tedavisi olduğu için hepsi bu konuda yetkin uzmanlardır ve Bursa dahil altı şubesinde yedi fleboloji uzmanıyla hasta kabul etmektedir.

https://www.ideaklinikbursa.com/bursa-varis-tedavisi/

3 comments

 1. iyi günler doktor eren bey ben 32 yaşındayım istanbulda oturuyorum tahminimce bacaklarımdaki varisler yüzünden toplu taşımada giderken bile ayaklarım uyuşmaya başlıyor , acaba bu durumu düzeltmek için bazı egzersizler mevcut mu yoksa gelip tedavi olmam şart mı

  • Kalp Ve Damar Cerrahi Uzm Op Dr Orhan COSKUN

   Bengü; Merhaba
   Muayene olmanızda yarar var. Varisleriniz var ise ameliyatsız yöntemle tedavi edilir. İstanbulda bakırköy kadıköy ve şişlide şubelerimi vardır. Size yakın muayenehanemiz için 212 572 72 66 numaramızdan iletişime geçebilirsiniz

 2. sayın hocam eşmin dizden aşağısında bacağın arka kısmında iyileşmeyen yara var. üç aydır. daha önce eşimde variz ameliyatı geçirdi radyo frakans yöntemiyle şmidi de bu yaralar çıktı iyileştiremedik. nasıl bir tedavisi vardır ve ne yapmalıyız. görüşleriniz bizim için çok önemli bize acil cevap yazarsanız seviniriz. başarılar görüşmek üzere.
  Op Dr Eren Anğ
  İyileşmeyen varis yaralarında en etkili yöntem PRP tedavisidir. İyileşme süresini oldukça kılastabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.