Boşanan Ebeveynlerin Yaptığı Hatalar

Ayrılan ya da boşanan anne babaların çoğunluğu bu süreçte çocuklarının psikolojik durumunu gözetmeden hareket ederler. Bu durum da maalesef olumsuz olarak çocuğun üstünde etkilere sahiptir.

bosananlarin-yaptigi-hatalar

Bu süreçte yapılan en büyük hatalar ise şöyledir :

1 –Çocuğunuzu aracı / elçi olarak kullanmayın :

Ayrılık aşamasındaki ebeveynlerin bir çoğu bu süreçte maalesef aralarındaki iletişimde aracı olarak çocuklarını kullanmaktadırlar. Bu aracılık görevi de, çocukların üzerinde duygusal bir baskı ile birlikte de ebeveynlerinin yapamadığı bir görevin sorumluluğunu üstlenmek zorunda kalmalarına neden olmaktadır.

Ayrılık sürecinde ya da sonrasında, yüz yüze konuşmak ya da birbirinin sesini duymak istemeyen eski eşler, çocukları aracılığıyla iletişim kurmak yerine, mesaj ya da mail yolunu kullanabilirler. Böylece hem aralarındaki tartışma konuları çocuklarına yansımaz hem de çocuklar böyle bir sorumluluk altında ezilmezler. Eski eşler arasındaki tartışma konuları tahmin edilebileceği üzere pek hoş konular olmamaktadır. Eğer ki çocuklarınız dışında yazılı bir elektronik aracı kullanırsanız, bu olumsuz negatif ortamdan çocuklarınızı korumuş olursunuz, böylece de olası psikolojik travmaları ve yaralanmaları da önlemiş olursunuz.

Dahası, yazılı yolla iletişim kurmak size çok daha iyi bir fırsat sağlar, elinizde yazılı bir kanıt bulunur. Davalar sürecinde de size olumlu yönde etkisi olur. Tabi ki bu yüzden de eski eşler çok daha dikkatli ve mantıklı iletişimler kurabilirler.

Eğer ki mutlaka sözlü ifadeleri kullanmak istiyorsanız, öncelikle sakin olmaya ve karşınızdaki ile olabildiğince sinirlenmemeye çalışmalısınız. Ya da illa ki bir aracı kişi istiyorsanız da, bu kişi kesinlikle sizin çocuğunuz olmamalı, daha büyük olgun bir yaştaki arkadaşınız olmalıdır.

2 – Çocuğunuz psikoloğunuz olmasın :

Özellikle genç yaştaki çocuklar, kendilerini bu süreçte kontrol altında ve boşanma ile dünyaları tersine dönmüş hissederler. Artık çocuk yaşta değil nasılsa diyerek, çocuklarınızla kızgınlık ve sitem içeren duygularınızı da paylaşmamalısınız, eski eşinizle ilgili olumsuz konuşmamalısınız. Kendi huzursuzlukları ve kontrol ihtiyaçları aslında onları, sizin anlattıklarınız karşısında “anlayışlı” olmaya itmektedirler, oysa ki sizin ebeveyn olmanız gerekmektedir. Çocuklarınızla dertleşmek yerine ise, dışarı çıkarak başka ortamlarda dostlarınızla paylaşın ya da bir psikologdan destek alın. Çocuğunuzla dost olun arkadaş olun, ancak konu eski eşiniz ise bu konulardan olabildiğince uzak tutun, çünkü ona psikolog muamelesi yapmanız ise onda ciddi psikolojik hasarlar vermektedir.

3- Çocuğunuzu anlayın :

Çocuklar, anlaşıldıklarını hissetmek isterler. Boşanma sonrasında, çocukların duygularında bir kargaşa olabilir. Onları dinlemeniz gerekir ve hiçbir zaman ne düşüneceklerini de söylememelidir. Çok zor olabilir, ancak, hiçbir zaman eski eşinizi eleştirmemelisiniz.

Çocuğunuzu dinlemenin ötesinde, anlattıklarını anlamanız ve dikkatli tepkiler vermeniz gerekir. Ayrılığınızla ilgili yaptıkları yorumlarda, gerekirse kendi hislerinizi saklamanız ve ona destek olmalısınız. Çocuklarınız sizden sadece dinlemenizi bekler, onlara bir çözüm yolu sunmanıza gerek yoktur.

Eğer ki çocuğunuz kendisi de istiyorsa, ona eski eşinizle konuşmasını ve duygularını direk onunla paylaşmasını söyleyebilirsiniz. Dertleşme sırasında, kendi duygularınızdan arınmalı ve sadece çocuğunuzun duygu ve düşüncelerine odaklanmalısınız. Bu süreçteki duygusal yaraların iyileşmesi sevgi içeren iletişim ve anlaşılmış olma hissiyle olmaktadır.

4 – Çocuğunuz eski eşinizle vakit geçirirken tepkilerinize dikkat edin :

Eğer ki çocuğunuz, eski eşinizle vakit geçiriyorsa, kızgın, eleştirel tepkiler vererek çocuğunuzun psikolojisini bozmayın. Vereceğiniz tepkiler ya da söyleyeceğiniz sözler, çocuğun eski eşinizle birlikte zaman geçirirken stres ve baskı altında olmasına neden olur. Oysa ki, çocuğunuz sanki teyzesine ya da amcasına gidiyormuş gibi davranırsanız, çocuğunuz kendisini daha rahat hisseder ve de size karşı da kendi hislerini de saklama ihtiyacı da duymaz.

Eski eşinizle geçirdiği vakit sonrasında ise, çocuğunuza eski eşinizle ilgili sorular sormayın, onu bunaltmayın ya da laf taşımış hissine sokmayın. Ona soracağınız sorular “Eğlendiniz mi ?” gibi daha genel sorular olmalıdır. Çocuğunuzu stres altına sokmayın ve de bir suç işliyormuş hissine kapılmasını engelleyin.

5 – Yapmış olduğunuz hasarı tamir edin :

Bu yazıyı okurken bile bir çok ebeveyn bilinçsizce yapmış olduğu hataların farkına varabilmektedir. Bu hataları düzeltmek için de hiçbir zaman geç değildir. Unutmayın ki, çocuklarınız her zaman bağışlayıcıdır. Eğer ki söz konusu hataları yapmışsanız, bu hataları düzeltmek için beklememelisiniz. Çünkü, yaşları ilerledikçe, çocuklarınız büyüdükçe yapmış olduğunuz yanlışlar kalıcı hasara dönüşebilir.

Öncelikle yapmış olduğunuz hatalar için çocuklarınızdan özür dileyin. Üzgün olduğunuzu belirterek, yapmış olduğunuz yanlış davranışları çocuklarınıza söyleyin ve o davranışları düzelteceğinizi açık bir dille ifade edin.

Bu süreçte de sizden hızlı ve ani bir değişim beklenemez. Bu sebeple çocuğunuzdan yardım talep edin. Eğer ki, eski eşiniz hakkında olumsuz eleştiriler yapmaya başlarsanız ya da çocuğunuzun hoşuna gitmeyen bir söz ya da eylemde bulunursanız, çocuğunuzdan o an hemen bir uyarı niteliğinde sinyal vermesini isteyin. Böylece siz de yanlışınızın farkına vararak, bu yanlışı düzeltme konusunda çocuğunuzla işbirliği içinde olabilirsiniz.

Boşanma sürecinde ebeveynler psikolojik olarak oldukça hasara uğrarlar, ancak bu süreçte çocuklarının hasar görmemesi için de çaba göstermelidirler. Çünkü zaman geçtikçe, ebeveynler bazı duygularından arınırlar, belki çok daha iyi ilişkiler içine girerler, ama sizin çocuklarınızda yaptığınız hasar ise kalıcıdır.

Çeviri ve düzenleme : Nur B.
Kaynak : http://www.webmd.com/parenting/features/top-5-mistakes-divorced-parents-make?page=2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.