Bit İlacı Saç Döker mi?

Bit saç hastalığı gibi algılansa da aslında saç hastalığı değil kafa derisinin paraziter bir hastalığıdır, Türkçe’de saç biti dense de doğrusu baş bitidir (peidculozis kapitis). Kafa derisindeki damarlardan kan emerek beslenen bir parazittir.

bit-ilaci-sac-doker-mi

Kılın kök kısmına yapışarak tutunur, acıktıkca kıldan ayılıp deriyi delerek kanı emer ve geri kılın gövdesine tutunur ve orada kalır. Derinin bir tür paraziter hastalığıdır.

Bit Saçı Döker mi ?

Hayır parazitin kıl köküyle ilgili olmadığı için bit saçı dökmez, kalitesini bozmaz daha doğrusu direk hiçbir zararı yoktur.

Bit İlacı saçı Döker mi?
Çok çeşitli ilaçlar vardır bu çeşitlilik ilacın etki mekanizmasına ve aynı maddeyi farklı markaların çıkarmasına bağlıdır. Genel olarak köke zarar vermediği için saçı dökmeleri beklenmez. Özellikle dimetikon içeren gurup son derece zararsızdır hatta içilse bile zarar vermeyecek kadar masum bir maddedir. Dimetikon içerenler güvenle kullanılabilir. Masum olduğu kadar da etkilidir, tüm guruplar arasında %100 etkili bit ilaçları dimetikon adlı maddeyi içerenlerdir. Zehir içeren gurupta yaygın bir şekilde kullanılmaktadır ancak dimetikonun hiçbir zararı olmaması giderek daha çok doktor ve eczacı tarafından tercih edilmektedir.

Bit ilacı saçı dökmez dedik ama bazı yanlış uygulamalar zarar verebilir. Mesela asla kullanılmaması söylenen gazyağı yada sirke gibi tahriş edici ürünler deriye ve bu yolla köke zarar verebilir.

Ürünü kullanırken yada önceden parazitin etkisiyle kafada aşırı kaşınma varsa bu kaşıma eylemi kırılarak dökülme yapabilir, bu kırılarak dökülme olduğu için dökme sınıfına girmeyecektir. Diğer taraftan hangi gurup olursa olsun bit ilacı kullanmanın yanı sıra kıl diplerinin parazitin kendisi, yumurtaları (sirke) ve yavrularından (yavşak) arındırılması yani temizlenmesi gerekir. Ölmüş te olsa temizlik şarttır. Ölü bitlerin temizlenmesi çok ince dişli tarak yardımıyla yapılır. Bu temizleme işlemi sırasında kırılmalar olur ve olması da normaldir. Bu şekilde kırılarak dökülmede kök zarar görmediği için tedirgin olmaya gerek yoktur çünkü hepsi geri çıkar. Temizleme işlemi yapılırken nemli olmasına özen gösterilmeli ve dikkatli olunmalıdır. Bu şekilde kırıklarda oldukça azalacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.