Bira mı, Şarap mı?

Her ne kadar yapı olarak farklı olsa da bir çok yönden şarap ve biranın ortak özellikleri vardır. Bu yazıda bira ile şarap arasında ki farklar ve bu farkların algılanışı bilimsel verilerle değerlendirilmiştir.

bira-mi-sarap-mi

Bira mı çabuk sarhoş eder şarap mı ?

Burada önemli olan miktar ve bu miktarın ne kadar hızlı içildiği ve aç mı tok mu içildiği gibi bir çok etken vardır. Amerika Texas Üniversitesi Güneybatı Tıp Merkezi’nde bu konuda bir çalışma yapıldı. Çalışma on beş erkekle yapılmış. Deneyde farklı günlerde farklı içkiler denemeleri planlandı. Hepsi sağlıklı bu kişiler aldıkları alkolün miktarı, vücut ağırlıkları açısından benzerdi. İçeceklerini 20 dakikada bitirmeleri gerekiyordu. Düşünüldüğü gibi sert içkilerin kana karışması daha hızlı olmuş ve kan alkol düzeyi artmıştır. Şarap içenlerde 54 dakika sonra bira içenlerde ise 62 dakika sonra kan alkol düzeyi tavan yapmıştır. Daha çabuk kafayı bulma açısından şarap daha hızlıydı, miktar olarak ta bir kadeh şarap 500 ml lik biradan daha etkili olmuştu.

Bira mı şarap mı daha kalorili ?

Tabi akla bira göbeği gelir ama bunun sebebi şarabın daha az göbek yapması değildir çünkü aynı miktarda şarabın kalorisi daha yüksektir ama bira çok daha fazla tüketilir. Litrelerce şarap içme kültürü yoktur ama bira göbeği olanlar gün içinde litrelerce bire içerler. Yani göbek sorunu miktarla ilgilidir.

Bira ve şarap neden baş ağrısı yapar?
İçki içildikten sonraki gün olan baş ağrısının nedeni hakkında kesin bir bilgi yok. En çok kabul edilen görüş alkolün vücuttan su kaybına sebep olması ve buna bağlı olduğu yönündedir. Diğer görüşlere göre mayalanma sonucu ortaya çıkan maddeler kullanılan koku maddeler olabilir. Her ikisinde de baş ağrısı olması ve şiddetinin de hangi içkinin içildiğine değil ne kadar miktar içildiğine bağlıdır.

Sağlık açısından hangi içki daha tehlikeli
Kırmızı şaraptaki polifenol adlı madde kalp riskini azaltır, şeker hastalığı riskini azaltır,yüksek tansiyonu geriletir, enfeksiyon riskini azaltır. Bunlar az miktarda içmekle olmaktadır. Biranın bu tür olumlu etkileri olduğu yönünde bilgi yoktur.

Tüm bu bilgiler ışığında şarabın biraya kıyasla daha iyi olduğu söylenebilir.
Bu iki içkiyi karıştırmak konusunda da birçok soru akla gelmektedir ancak herhangi bir sakınca olması beklenmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.