Biotidinaz Eksikliği

biotidinaz-eksikligi

Yeni doğanlarda görülen biotidinaz eksikliği seyrek görülen ama ciddi bir sorundur. Rutin taramalarda Türkiye’de görülme sıklığı dünya ortalamasının 8 katıdır yani genelden çok daha sık rastlanmaktadır. Orta ve hafif düzeydekiler genellikle fark edilmeden yaşar ancak saç seyrekliği, tırnak kırılması gibi sorunların genetik olduğunu düşünür ve ilgilenmez. Biotidinaz enzim eksikliği çok belirgin olduğunda öldürücü olabilir. Bu enzimin eksikliğinde tek tedavi yöntemi yeterli dozda biotin ( biyotin ) verilmesidir. Bu güne kadar çocuklarda görülen enzim eksikliği sorununun tedavisinde erişkinleri için üretilen tabletler ezilip mamaya karıştırılarak verilmeye çalışılırdı, bu durum doz ayarlamasında sorun yaratabilmekteydi. Yeni form buna bir standart getirdi. Türkiye’de sadece saç sorunlarının çözümü için ilaçlar geliştiren Hair Pharma İlaç Sanayi tarafından üretilip piyasaya verilen HP Biotin Şurup markasıyla eczanelerin raflarında yerini aldı.

Biotin Şurup

Biotin bilimsel tıbbi yayınlarda B7 vitamini ve H vitamini olarak ta geçer. Erişkinlerde saç sorunu çok daha sık görüldüğü için kullanımı yaygındır. Ancak çocuklarda görülen biotidinaz eksikliğinde B7 vitamini tedavisi hayati önem arz etmektedir, eksikliğin düzeyine bağlı olarak saç sorunları, tırnak ve deri kalite problemleri yaşanabilmekte hatta daha ağır tablolar ortaya çıkabilmektedir.

hp-biotin-surup

Daha çok erişkinlerde kullanıldığı için Türkiye’de tablet ve kapsül şeklinde piyasaya verilmektedir. Tablet formunun dozunun ayarlanması ve bebeğe verilebilmesi oldukça zor olabilmektedir. Hair Pharma tüm saç sorunlarına olduğu gibi bu soruna çözüm getiriyoruz. Klinik çalışmaları tamamlanan biotin şurup tüm Türkiye’de eczane raflarında yerini almıştır.

Biotin Şurup İçerik
1 mili litresinde (1 cc) 1 mg B7 vitamini içerecek
Tatlandırıcı olarak suni tatlandırıcı veya glikoz şurubu değil doğal pancar şekeri içerir.
Aroma olarak çocukların en sevdiği portakal aroması kullanılmıştır.

Hangi Durumlarda Kullanılır
Tüm saç tırnak ve deri kalite kayıplarında kullanılmaktadır. Kullanım gereksinimi rastgele olmamalı bir sorun varsa çözümü için doktorla görüşülmeli ve yapılan inceleme sonucu doktorun önerisiyle olmalıdır. Doktorun tespit edebileceği ve kullanılabilecek sorunlar şunlardır;

– B7 (H vitamini)vitamin eksikliği (kan tahliliyle teşhis edilir).
– Biotidinaz enzim eksikliği (kan tahliliyle teşhis edilir).
– Saç kalite kaybı ve beklenmeyen düzeyde dökülme.
– Tırnak kalite kaybı ve kırılması.
– Ciltte incelme ve diğer kalite sorunları.
– Genel olarak çocuklarda kullanımı önerilse de hap yutamayan erişkinler de kullanabilmektedir. Burada tek sorun dozun ayarlanması için çok miktarda ilaç almak gerekemesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.