Beyin Hücrelerinin Ölmesi Parkinson’a Sebep Oluyor!

Beyin Hücreleri Neden Ölüyor?
Beyin hücrelerimiz neden ölür? Ölen beyin hücreleri yenilenir mi? Neyin hücrelerinin ölmesinin ne gibi zararları vardır? Biz fark etmesek de zaman içerisinde beyin hücrelerimiz ölüyor, üstelik zaman içerisinde bu hücrelerin ölme süresi uzuyor.

Beyin hücrelerinin ölmesi; unutkanlık, hafıza kaybı, titreme, yavaş hareket etme ve daha birçok sağlık problemine sebep oluyor.

İnsan beyninde hareketlerin kontrolünden sorumlu hücreler bulunmaktadır. Bu hücrelerden çeşitli salgılar salgılanmaktadır. Bunlardan bir tanesi de dopamindir. Bu salgı sayesinde beyne gelen bilgiler sinir hücreleri arasında aktarılır. Bu hücrelerin hasar görmesi veyahut yıpranması sonucu çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Bunlardan bir tanesi de Parkinson hastalığıdır.

Beyin Hücrelerinin Ölmesi Parkinson’a Sebep Oluyor!!
Beyindeki koordinasyonu sağlayan beyin hücreleri çalışamaz duruma geldiğinde veya öldüğünde dopamin artık salgılanamaz. Vücutta dopaminin azalması ile kişilerde titreme, yavaş hareket etme, denge bozukluğu gibi belirtiler ortaya çıkmaya başlamaktadır. İşte bu sağlık sorununa Parkinson denilmektedir.

Yapılan araştırmalar sonucunda bu hastalığın hücrelerin kendini tüketerek daha hızlı ölmesine sebep olduğu bulunmuştur.

Parkinson Nasıl Ortaya Çıkıyor?
Bu sağlık probleminin temel sebebi dopamin salgılanmamasıdır. Fakat dopaminin salgılanmasında aksaklık olmasının veya salgılanmamasının sebebi henüz tam olarak bulunamamıştır. Hekimler tarafından kabul gören ortak kanı ise rahatsızlığın genetik kökenli olduğu ve çevresel faktörlerden de etkilendiği yönündedir.

Beyin Hücrelerinin Ölümü Titremeye Neden Oluyor!
Parkinson hızlı ilerleyen ve kendini çabucak gösteren bir hastalık değildir. Yavaş yavaş ilerlemesi sebebi ile hastalar tarafından ilk etapta fark edilemez dahi. İlk ve en dikkat çekici belirti ellerde ve vücutta titremedir. Bu titreme yalnızca hareket halinde iken değil istirahat halindeyken bile gözlenebilmektedir. Karşılaşılan her titreme parkinsona yorulmamalıdır.

Titremenin yanı sıra kişilerin hareketlerinin yavaşlaması da belirtiler arasındadır. Bunun sebebi ise hastalığın kas sertleşmesine sebep olmasıdır. Normalde rahat bir pozisyonda iken kasların gevşemiş olması gerekirken Parkinson hastalarında kaslar vücut gevşemiş durumda iken bile gergindir.

Hastalığın temel belirtileri bunlar olmasına karşın; konuşma bozukluğu, yürürken ellerin ve kolların sallanmaması, kas ağrıları, vücudun öne doğru eğilmesi gibi belirtilerde görülmektedir.

Parkinson Tedavi Edilebilir Mi? İlerlemesi Durdurulabilir Mi?
Parkinson hastalığının belirtileri kendisini ağır ağır gösterir. Belirtiler ilk etapta vücudun yalnızca tek tarafında görülürken zaman içerisinde vücudun iki tarafına da yayılır. Hastalığın ilerlemesi ile yürüme ve denge bozuklukları, düşmeler görülmeye başlanır. Konuşma, yürüme bozukluklarının ilaçla tedavisi mümkün değildir. Hastalığın evresi ileri ise cerrahi müdahalede işe yaramaz.

Hastalığın ilaçla durdurulması söz konusu değildir ancak ilerlemesi yavaşlatılabilir. Hastalık ne kadar erken teşhis edilirse dopamin eksikliğine bağlı ortaya çıkacak zararlar o kadar erken yavaşlatılabilir. Bu sebeple erken tanı oldukça önemlidir. Böylece hastanın yatağa bağımlı kalmasının önüne geçilip, kendi kendine yeten bir birey olması sağlanır.

Kök Hücre Tedavisi ve Parkinson
İlaç ve cerrahi müdahaleler yalnızca hastalığın seyrini yavaşlatmaya yöneliktir. Ancak hastalığın tedavisi için çalışmalar sürmektedir. Kök hücre tedavisi üzerinde de çalışmalarda devam etmektedir. Ancak henüz dopamin eksikliğine bağlı hücre kayıplarının önüne geçilememiştir.

Parkinson Hastaları Dans Ederek, Spor Yaparak Yaşam Kalitesini Yükseltebilir.!
Hastalığın orta ve ileri evrelerinde ortaya çıkan yürüyüş ve denge bozuklukları kişilerin hayatını oldukça olumsuz etkileyerek yaşam kalitesini düşürmektedir. Spor, egzersiz, dans, yoğa gibi aktiviteler fiziksel olarak stabil durumu korumak açısından oldukça önemlidir.

Hastalık kişilerde fiziksel aktivite kısıtlamasına sebep olması sebebi ile tedavi sürecinin fizik tedavi süreci ile desteklenmesi oldukça önem arz etmektedir. Yapılan pek çok bilisel araştırma dans eden, yüzen spor yapan hastaların fiziksel aktivite yapamayan hastalara oranla çok daha iyi durumda olduğunu kanıtlamıştır.

Parkinson Hastalarına Öneriler
Bu hastalığın tedavisinde erken teşhisin önemli olduğu vurgulanmıştı. Erken teşhis kadar önemli ve gerekli olan bir diğer nokta ise kişiye özel uygulanacak doğru ve sistemli ilaç tedavisidir. Erken teşhis, doğru ilaç kullanımı ve egzersiz ile hastalığın seyri oldukça yavaşlatılabilir. Kişilerin yaşam kalitesindeki olumsuzluklar aza indirilebilir. Yapılan egzersiz hastaları yalnızca fiziksel anlamda dinç tutmakla kalmaz psikolojik olarak da oldukça olumlu yönde etkiler. Depresyon, durgunluk gibi belirtileri azaltır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.