Beyin Hologramı Gelişiyor

İnsan beyni vücuttaki en karmaşık organdır. Teknoloji devlerinin geliştirdikleri yüksek teknoloji ürünü cihazlar giderek gelişiyor. Bu gelişme beyin sırlarının giderek daha fazla çözülmesine yardımcı oluyor. Sinir hastalıkları uzmanları özellikle insan yaşamının giderek uzaması sebebiyle toplumdaki sıklığı giderek artan dünyada milyonlara varan sayılarıyla Parkinson sendromu ve Alzheimer hastalıklarının sebebini bulmaya çalışmaktadır. 80 yıllarda daha çok ultrason ve tomografi yaygınken sonraki yıllarda geliştirilen manyetik rezonans yan etkilerinin olmaması sayesinde giderek daha çok yaygınlaşmıştır.

beyin-hologrami-gelisiyor

Manyetik rezonans sırasında oluşan manyetik bölge doku içindeki hidrojeni harekete geçirir, bu hareketin radyo dalgası yaymasını sağlar. Oluşan bu radyo dalgaları da röntgene benzer resimlere dönüştürülür. Radyo dalgaları vardır ama tomografi gibi radyasyon içermez. Gelişen teknolojiler sayesinde çok yüksek çözünürlükte görüntüler alınabilmektedir. Elde edilen bu kaliteli görüntü organları daha iyi tanımlamaya yardımcı olmaktadır.

beyin-hologrami

Holoxia adlı bir firma. Elde edilen bu görüntülerin hologram haline dönüştürmeyi başardı. Holoxia sorumlusu Basil Ridha “Bu hologram görüntüsü beyni bir bütün olarak algılayıp daha iyi anlamamıza yardımcı oluyor” dedi.

Hologram görüntüleme tekniği halihazırda prototip şeklinde yapılmaktadır yani deneysel ortamda bile emekleme dönemindedir. İlk çıkan ultrasonlarla bu günkü ultrasonları kıyasladığımızda aradaki ucurum kadar farkı getiren teknolojik değişim hologramda da oluşacaktır ve şu an hayal dahi edemeyeceğimiz görüntüler elde edebileceğiz. Bu bize insan beynini daha iyi anlamamızı ve bir çok hastalık hakkındaki bilgilerimizin değişmesine neden olacaktır.

Yeni yöntemin önümüzdeki beş on yılda pratik kullanıma sunulabileceği beklenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.