Yanlış Teknikle Alınan Benler Kalıcı İz ve Çukurluğa Neden Olabilir!

Ben tedavisi için birbirinden farklı teknikler bulunmaktadır. Bu yazımızda ben tedavisi için kullanılan teknikler artısı, eksisi ile ayrıntılı olarak ele alınacaktır.

Ben tedavisi dermatoloji uzmanları ve genel cerrahi uzmanları tarafından yapılmaktadır. Ben tedavisinde kullanılan teknikler;

  • Ben ameliyatı
  • Krioterapi (dondurma)
  • Lazer tedavisi
  • Elektrokoter tedavisi
  • Plazma tedavisi
  • Radyo frekans tedavisi

Uygulanacak tedavi tekniği benin yüzeysel ya da ciltten kabarık olmasına göre farklılık gösterebilmektedir. Örneğin lazer tekniği ciltten kabarık lezyonlar için yetersiz kalmaktadır. Ameliyatta ise yüzeysel benler tedavi edilememektedir.

Ben Ameliyatı ( Önerilmez)

Ben ameliyatı ciltten doku kesilerek uygulanan bir tedavi tekniğidir. Yalnızca ciltten kabarık benlerin tedavisinde kullanılabilmektedir. Dokunun ciltten kesilerek çıkarılması çoğu zaman benden daha büyük bir iz kalmasına neden olmaktadır. Bu nedenle önerilen bir uygulama değildir. Ameliyatsız ve iz bırakmayan uygulamalar varken amelşyatın tercih edilmesi mantıklı ve makul olmayacaktır. Bu nedenle daha güncel, hasta konforunun yüksek olduğu ve iz kalmayan tekniklerin araştırılması önerilmektedir.

Ben Ameliyatı

Krioterapi ( Dondurma )

Krioterapi tekniğinde karbondioksit ve azot gazı kullanılır. Cihaz yardımıyla bene eksi 60-90 derecelerdeki azot uygulanır. Düşük ısı uygulanan bölgede cildin protein değeri değişir ve bu durum uygulama yapılan alanın çürümesini sağlar.

Cihazın ucunun temas ettiği alan – 50 derece olduğunda bir kaç mm aşağısı -40, biraz daha aşağısı -30 derece şeklinde derinlere kadar azalarak etki eder. Soğukluğun ne kadar derine ineceği kesin olarak tahmin edilememesinden dolayı istenmeyen doku kayıpları yaşanabilir. İstenmeyen doku kayıpları ise iz kalmasına neden olabilir.

Elbette bu durum her uygulamada iz kalacağı anlamına gelmez ancak kişiden kişiye cilt ve ben yapısının değişmesi sonuç hakkında kesin yorum yapmayı zorlaştırmaktadır. Ayrıca daha güncel teknikler bulunması riskli bir yöntemi daha da kullanışsız hale getirmektedir.

Ayrıca krioterapi uygulaması tedaviler arasında ameliyattan sonra en ağrılı tekniktir.

Lazer Tedavisi

Lazer cihazı toplumda yaygın olarak bilinen bir cihazdır. İnsanların aşina olmasından dolayı lazer tedavisi insanlara daha çekici gelmektedir. Evet lazer cihazı benlerin silinmesinde etkilidir. Ancak her benin değil. Lazer uygulaması yalnızca yüzeysel ve koyu renkli benlerde uygulanabilmektedir. Kabarık ve açık renkli oluşumlarda hiçbir etkisi bulunmamaktadır.

Lazer ile ben silme esnasında ağrı, acı olmamaktadır. Ayrıca lazerle silinen benlerde iz kalma riski de bulunmamaktadır.

Elektrokoter Uygulaması

Koter cihazı elektrik enerjisini ısı enerjisine dönüştüren bir cihazıdır. Ameliyatlarda cerrahlar için vazgeçilmez bir cihazdır. Ameliyatlarda neşter mantığı ile kullanılmaktadır. Özellikle kanamalı durumlarda dokundurulduğu anda kanamanın durdurulmasını sağlamaktadır. Yüksek ısısı ile ciltte buharlaştırma yapmasından dolayı ben tedavisinde tercih edilmektedir. Benleri ciltten temizler ama en verimli seçenek değildir. Bunun sebebi ise cihazının gücünün çok yüksek olmasıdır. Tıpkı krioterapi de olduğı gibi etki alanı kesin olarak bilinemez. Bu nedenle ciltte çukurluk oluşturma riski bulunmaktadır.

Çukurluk ve iz kalma riskinden dolayı önerilen bir teknik değildir. Zaten devlet hastaneleri dışında uygulayıcısı yok denecek kadar azdır. Özellikle ben tedavi kliniklerinde koter cihazı yerine radyofrekans ve plazma teknikleri kullanılmaktadır.

Plazma Tedavisi

Plazma maddenin katı, sıvı, gazdan sonraki 4. halidir. Tedavide plazma etkisi olan cihaz cilde yaklaştırılır. Cihazın cilde yaklaştırılması ile birlikte cilt ve cihaz arasında kalan hava plazmaya dönüşür. Ve ortaya ısı enerjisi çıkar. Isı enerjisi ise cildin istenmeyen katmanının buharlaşmasını sağlar. Buharlaşma işlemi çok ince tabakalar halinde olur. Bu sayede iz kalma riski en aza indirilmiş olur. Uygulama mantığı radyo frekansla aynı olsa da cihazların enerjileri daha farklıdır. Yüzeysel ve ciltten kabarık benlerde uygulanabilir.

Plazma tedavisi ben tedavisine ek olarak bazı estetik uygulamalarda da kullanılmaktadır.

Radyo Frekans Tedavisi

Tedaviler arasında en güncel ve başarı şansı en yüksek olan tedavi tekniğidir. Radyo dalgalarını ısıya dönüştüren radyofrekans cihazı ile uygulanır. Radto frekans cihazı yüksek ısı yaymasına rağmen hassas şekilde ayarlanabilen bir cihazıdır. Bu sayede cildin yüzeyinden milim milim buharlaştırma yapabilir. Cildin hafif katmanlar halinde buharlaştırılması sayesinde iz kalma ve çukur oluşma riski en aza inmektedir.

Buharlaştırmayı çok ince katmanlar halinde yapması sayesinde yüzeysel benlerde bile güvenle kullanılabilmektedir. Yukarıda ki görselde RF ile alınmış bir ben örneğini görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.