Baş Biti Temizliği Nasıl Olmalı?

Okulların açıldığı bu günlerde ailelerin bit sorunu yaşama ihtimali de yükseliyor. Bit ciddi zarar vermeyen ancak hem kirlilik belirtisiymiş gibi kişiyi sosyal yönden rahatsız eden ve kafada kaşıntı yapan bir hastalıktır. Geçmişte çok yaygın olmakla birlikte günümüzde oldukça azalmıştır ancak hala en sık karşılaşılan paraziter bir hastalıktır.

sac-biti-temizligi

Saç Biti Nasıl Anlaşılır
Sıklıkla saç diplerinde kaşıntı sebebiyle doktora gidilir, doktor teşhis koyar. Evde teşhisi de mümkündür, alışık göz gördüğü anda tanır. Kaçıntının yanı sıra kulak arkasında daha fazla olan ense ve diğer kafa bölgelerinde kılların dibine tutunmuş bitin kendisi, yavrusu ve yumurtaları görülür.

Saç Biti Nasıl Bulaşır ?
En sık başında bit olan bir kişinin saçına doğrudan temasla bulaşır. Daha çok kız çocuklarında ve üzere 12 yaş altı çocuklarda daha sık görülür. Kirlilikle ilişkisi yoktur. Oyun sırasında, sarılmayla veya birlikte yakın bir şekilde çalışırken yaşanabileceği gibi ortak kullanılabilen kişisel eşyalar yoluyla da bulaşır.Kısa veya uzun saç fark etmez, her uzunlukta saçta yaşayabilirler ancak uzun saçlarda tedavisi daha zahmetlidir. Çocuğumuzu okula göndermemek gibi bir şey düşünülemeyeceğine göre kendi çocuğumuzda varsa başka çocuklara bulaşmaması için, başka çocuklarda varsa kendi çocuğumuza bulaştıysa artmaması için okul dönemlerinde çocukların 1-2 haftada bir bu amaçla kontrol yada diğer deyimle evde muayene edilmesi doğru olur.

Baş Biti Tedavisi
Çeşitli ilaç gurubu vardır, eskiden hap şeklinde ilaçlarda kullanılırdı ancak artık kullanımdan kalkmıştır. Zehir içeren gurup ise yan etkileri ve başarılarının düşük olması sebebiyle giderek daha az tercih edilmekte doktorlar tarafından önerilmemektedir. Yan etkisi olmaması ve bitleri % 100 yakın oranda öldürdüğü için dimetikon (dimethicone) adlı maddeyi içeren spreyler kullanılmaktadır.

Dimetikon içeren spreyler bu konuda neredeyse son noktayı koymuştur. Doğru oranlı (% 4 dimetikon % 96 siklometikon) hazırlandığında tüm baş bitlerini % 100 öldürür. Şampuanlar oran olarak düşük olduğu için başarıları daha düşüktür.

Baş Bitinin Temizliği
Parazitin öldürülmesi gibi kafadan uzaklaştırılması da önem arz eder. Ölen parazitler ve yumurtaları kafa derisi ve saç diplerinden uzaklaştırılmalıdır. Sprey kullanıldıktan sonra saçlar nemliyken bit tarağıyla saçlar dipten başlanarak taranır. Saçlar tutam tutam ayrılarak temizlik yapılırsa tümünün temizlendiğinden emin olunur.

Yeniden Bitlenme Nasıl Önlenir
Yine okulun başladığı dönemde tekrar bitlenme riski vardır bu ya bitli çocuğun tedavi olmaması yada yeni bitlenen çocukların eklenmesiyle oluşabilir. Bu iki şekilde yapılabilir ya çocuk her hafta ayrıntılı kontrol edilir. Ya da bu konuda Hair Pharma İlaç Sanayi tarafından üretilen pedikap set kullanılabilir. Pedikap set içeriğindeki spreyle bitlerden arınılır, set içindeki şampuanın kullanımıyla da devam eden bir sene boyunca korunulur. Bunun dışında toka, rozet gibi uygulamalar olsa da son derece yetersiz kalmaktadır.

Yazar : Op. Dr. Seher ŞİRİN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.