Bahar Yorgunluğu Sebepleri

Kendinize sık sık ” Neden her zaman yorgunum?” diye soruyor musunuz? Eğer soruyorsanız bu makale tam sizin okumanız için. Bu makalede sizler için yorgunluğun en yaygın temel nedenlerini ve aktif bir hale dönülmesi için yapılması gerekenleri bir araya getirdik.

Yorgunluğun uyku eksikliği, zayıf beslenme, hareketsizlik, stres, tıbbi durumlar gibi pek çok farklı nedeni olabilir. Hastalık kontrol ve önleme merkezine (Centers for Disease Control and Prevention (CDC)) göre, Amerika’da kadınların yaklaşık %15.3, erkeklerin ise yaklaşık %10.1i kendini çok yorgun ve bitkin hissediyor.
Yorgunluk bir dizi probleme neden olabilir. Örneğin, her ay yaklaşık 25 yetişkinden birinin araba sürüşü esnasında uykuya daldığı bildiriliyor.

Uykulu sürücüler yüzünden her yıl yaklaşık 72,000 kaza ve 44,000 yaralanma meydana geliyor. Bu sürücülerin sebep olduğu kazaların yaklaşık 6000i ölümlerle sonuçlanıyor.

Herkes yaşamının belli zamanlarında yorgun hissedebilir. Bunun sebebi gece geç saatte dışarı çıkılması, en sevdiğiniz tv programını izlemek için uyumamanız veya iş yerinde mesaiye kaldığınız saatler olabilir. Çoğu zaman yorgunluğunuzun ve iyi hissetmemenizin nedenini tespit edebilirsiniz. Peki ya belirleyemediğiniz zamanlar? O zaman sizleri ne yorgun hissettiriyor?

Medikal Haberler Bugün ( medical news today), yorgunluğunuzun muhtemel sebeplerini ve yeniden enerjik hissetmeniz için atabileceğiniz adımları sizler için araştırdı.

1. Uykusuzluk
Uykusuzluk yorgunluğun temel nedeni gibi görülebilir. ABD’de her 3 yetişkinden biri yeteri kadar uykusunu almıyor.

Yorgunluk, kaza, obezite, yüksek tansiyon, depresyon ve kalp hastalığı riskini artırır.
Amerikan Uyku Tıbbı Akademisi ve Uyku Araştırmaları Derneği’ne göre, 18 ila 60 yaş arasındaki kişiler, her gün enerjik olmak için 7 veya daha fazla saat uykuya ihtiyaç duyarlar.

Yetersiz uyku yalnızca yorgunluğa değil ayrıca yetersiz performans ve daha büyük kaza riskini barındırmaktadır. Aynı zamanda olumsuz sağlık koşullarına da neden olmaktadır. Bunlar obezite, yüksek tansiyon, depresyon, kalp hastalığı, inme ve ölüm riskidir.

Eğer 7 saat uyumak istiyorsanız burada kaliteli bir uyku için ihtiyaç duyacağınız bazı ipuçları olacak.

-Tutarlı Bir Uyku Alışkanlığı Edinmek
Her gece aynı saatte yatıp sabah aynı saatte kalkılmalı. Hafta sonları bile

-Uyuklamaktan Kaçının
24 saat içerisinde insanın belirli bir miktarda uykuya ihtiyacı vardır. Fazlası gereksizdir. Kısa uyuklamalar uyku süresini azaltır ve uyku zorluğuna yol açar.

-Uykunuz Gelmeden Yatağa Girmeyin
Yeterince uykunuz gelmeden yatağa girmeyin. Yatağa girdikten sonra fiziksel veya zihinsel olarak uyandığınızı fark ederseniz yataktan çıkın. Uykunuz gelene kadar karanlıkta oturun ve uykunuz gelince yatağa girin.

-Yatak odanızın sessiz, karanlık ve yeterli ısıda olduğuna emin olun
Odanıza giren herhangi bir ışık uyumanızı engelleyebilir. Odanızın karanlık olduğundan, elektronik eşyalarının ışığının sizi rahatsız edici şekilde olmadığına emin olun.

-Kafein Tüketimini Azaltın
Öğleden sonra kafeinli içecekler tüketmemeye çalışın. Kafeinin uyarıcı etkileri, alımından sonra saatlerce sürebilir ve uykusuzluğa neden olabilir.

-Yatmadan Önce Tütün ve Alkolden Kaçının.
Sigara içilmesi ve yatmadan önce alkol alması bölünmüş uykuya neden olabilir.
Yukarıda sayılan bütün uyku alışkanlıklarını uyguluyor ve hala yorgun uyanıyorsanız,bir uzmana başvurmanız ve uykusuzluk, obstrüktif uyku apnesi veya huzursuz bacak sendromu gibi uyku ile ilgili bir tıbbi sorununuz olup olmadığını danışmak iyi bir fikir olabilir.

2. Kötü Beslenme
Yorgunlukla baş etmenin en kolay yolu beslenme alışkanlığının düzenlenmesidir. Sağlıklı ve dengeli beslenmek dünyayı nasıl hissettiğiniz konusunda fark yaratabilir.

Sağlığınızı iyileştirmek için ihtiyaç duyulan tüm besin maddelerinin (meyve, sebze, tahıl, protein ve süt ürünleri olmak üzere beş besin grubundan) tüketilmesi sağlığa faydasının yanı sıra yorgunluğu ortadan kaldırmak içinden önemlidir.

Bugün bu küçük değişikliklerden bazılarını uygulayarak yeme alışkanlıklarınızı değiştirebilirsiniz:

-Doğru Miktarda Kalori Alın
Cinsiyet, yaş, kilo ve aktivite miktarına uygun olarak kalori alınmalı. Yeterinden fazla yada az kalori alınması halsizliğe sebep olmaktadır.

-Beslenmenizde Meyve ve Sebzeye Yer Verin
Tüm meyve ve sebze çeşitlerinden yeterli miktarda tükettiğinize emin olun.

-Tükettiğiniz Tahılların Bütün Tahıl Çeşitlerini İçerdiğinden Emin Olun
Kahverengi pirinç, yulaf ezmesi, mısır unu, bulgur ve tam buğday unu bu tarz besinlere örnektir.

-Doymuş Yağ Tüketimini Azaltın
Kalorilerinizi doymuş yağlardan azaltmaya yardımcı olmak için az yağlı ve yağsız süt ürünlerine geçin.

-Protein Rutininizi Değiştirin
Yağsız et tüketmeye çalışın ve işlenmiş et tüketimini azaltın. Tuzsuz fındık, çekirdek ve omega 3 yönünden zengin deniz ürünleri tüketin.

-Şekeri Azaltın
Şekerli besinler anlık olarak enerji verse de uzun vadede yıpranmanıza ve daha yorgun hissetmenize sebep olur. Çok fazla şeker içeren yiyeceklerden ve içeceklerden kaçının.

-Asla Kahvaltıyı İhmal Etmeyin
Kahvaltı öğünün atlanması günlük anahtar gerekli besinlerin alınamamasına ve güne enerjik olarak başlanamamasına neden olmaktadır.

-Düzenli Aralıklarla Beslenin
Günde üç öğün yiyerek ve sağlıksız atıştırmalıkları sınırlayarak enerji seviyenizi koruyun.

-Yeterli Miktarda Su Tüketin
Su içmek; yorgunluk, belirsiz düşünme, duygu durum değişiklikleri, aşırı ısınma ve kabızlık ile sonuçlanan, dehidrasyonu önlemeye yardımcı olabilir.

3. Hareketsiz Yaşam Tarzı
Yorgun olunduğundan bir kanepeye geçip dinlenmek en mantıklı seçenek gibi görünse de kalkmak ve hareket etmek canlanmak ve yorgunluğu atmak için en iyi şey olabilir.

Egzersiz yapmak enerjiyi artırmaya ve yorgunluğu azaltmaya yardımcı olabilir. Atina’daki Gürcistan Üniversitesi (UGA) tarafından yapılan bir araştırmada sessizce oturmaya kıyasla orta yoğunlukta ki 20 dakikalık bir egzersizin enerji arttırmak için daha faydalı olduğu keşfedildi.

UGA üniversitesi tarafından daha önce yapılan bir araştırmaya göre ise hareketsiz bir hayata sahip bireylerin herhangi bir egzersiz programını tamamladıklarında hareketsiz bireylere nazaran çok daha enerjik oldukları kanıtlanmıştır.

Amerika Birleşik Devletleri Sağlık ve İnsani Hizmetler Bölümü Fiziksel Aktivite Kılavuzu ; tüm yetişkinlerin haftada en az 2 saat 30 dakika orta yoğunlukta egzersiz yapmaları gerektiğini ve haftada iki veya daha fazla gün ana kas gruplarını güçlendirecek aktivitelere ihtiyaç duyduğunu belirtmiştir. Bu egzersizler size çok fazla zamanınızı alacakmış gibi gelebilir, ancak bu aktiviteleri tüm haftaya yayarsanız yalnızca bir film izlemek kadar zamanınızı alacaktır.

Eğer bir süredir egzersiz yapmıyorsanız; yavaşça başlayın. Her gün 10 dakikalık bir yürüyüşle başlayın ve haftada 5 gün 30 dakika hızlı bir şekilde yürüyün. Tempolu yürüyüş, su aerobiği, bisiklete binme, tenis oynama ve hatta bir çim biçme makinesini zorlama, orta yoğunlukta bir egzersiz yerine sayılabilir.

4.Aşırı Stres
Birçok durum strese neden olabilir. İş, maddi problemler, ilişki sorunları, bir yakınınızın ölümü, taşınma, işsizlik gibi strese neden olan faktörlerin listesinin asla sonu gelmez.

Stresin bir miktarı bizi daha sağlıklı yapabilir ve iş görüşmeleri gibi dikkat gerektiren durumlarda daha dikkatli yapabilir. Stres sadece kısa süreli ise olumlu bir şeydir.

Aşırı ve uzun süreli stres, fiziksel ve duygusal tükenmeye neden olabilir ve hastalıklara yol açabilir.

Stres anında vücudu acil bir duruma hazırlamak için ”dövüş ya da uçuş” kimyasallarını sağlar. Kaçamayacağınız ya da savaşamadığınız bir ofis ortamı gibi durumlarda, vücudunuzun sizi korumak için ürettiği kimyasallar tükenir ve zamanla sağlığınıza zarar verebilir.

Yaşadığınız stres baş ağrısı, migren yapıyor ve aşırı gergin hissettiriyor ise bu belirtileri göz ardı etmeyin. Sakinleşmek için kendinize biraz zaman verin ve bazı taktikler denemeye çalışın.

– Stres Kaynağını Tanımlayın
Stresinizin kaynağını tanımlayıncaya kadar stres seviyenizi kontrol edemezsiniz.

-Stres Ajandası Tutun
Genel olarak sizi strese sokan kalıpları ve genel şeyleri stres ajandanıza not alın.

-Hayır Demeyi Öğrenin
Asla gereğinden fazla almayın.Limitlerinizin farkında olun.

-Stres Kaynaklarından Kaçın
Hayatınızda çok fazla strese neden olan biri varsa onunla daha az zaman harcamayı deneyin.

-Endişelerinizi Dile Getirin
Sizi rahatsız eden, endişelendiren durumlar karşısında susmak yerine endişelerinizi dile getirin.

-Bakış Açınızı Değiştirin
Stres anında daha pozitif bir pencereden bakmayı deneyin. Örneğin trafikte kaldığınız zamanı sıkıntı bir durum olarak değerlendirmek yerine yalnız kalabileceğiniz ve sevdiğiniz şarkıları dinleyeceğiniz bir vakit olarak görebilirsiniz.

-Büyük Resme Bakın
Stresli durumun bir ay sonra ne kadar önemli olacağını düşünün. Üzülmeye değer mi?

-Değiştiremeyeceğiniz Durumları Kabul Edin
Bir hastalık veya sevilen birinin ölümü gibi bazı stres kaynakları kaçınılmazdır. Sıklıkla, stresle baş etmenin en iyi yolu, olduğu gibi kabul etmektir.

-Affetmeyi Öğrenin
Hepimiz insanız ve çoğu zaman hata yaparız. Arkadaşlarınızı, ailenizi ve meslektaşlarınızı bağışlayın öfke, kızgınlık ve negatif gibi olumsuz şeyleri bırakın.

Fiziksel aktivite önemli bir stres giderme yoludur ve iyi hissettiren endorfin hormonunun salgılanmasını sağlar. Stres biriktiriyorsanız, yürüyüşe çıkın, köpeğinizi dışarı çıkarın, hatta biraz müzik dinleyip odanın etrafında dans edin.

5. Tıbbi Koşullar
Fiziksel aktiviteleriniz, diyetiniz, stres seviyeniz ve uykularınızla ilgili yaşam tarzı değişiklikleri yaptıysanız, ancak hala her zaman yorgunhissediyorsanız, altta yatan tıbbi bir durum söz konusu olabilir.
Anemi gibi birçok tıbbi durum sizi yorgun hissetmenize neden olabilir.Yorgunluğun önemli bir semptom olduğunu bildiren en yaygın koşullardan bazıları şunlardır: anemi, etkin olmayan tiroid, diyabet, kaygı, depresyon, kronik yorgunluk sendromu, idrar yolu enfeksiyonu, gıda intoleransı, kalp hastalığı, glandüler ateş, gebelik, vitamin ve mineral eksiklikleri.

Yorgunluğunuza neden olan bir tıbbi durumunuz olduğundan endişeleniyorsanız, endişelerinizi en kısa sağlık uzmanınızdan randevu alın.

Çeviren: SEVDE KAPU
Kaynak: https://www.medicalnewstoday.com/articles/320800.php?sr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.