Bağırsaklardaki Gaza Ne İyi Gelir ?

asiri-gazdan-kurtulun

Aşırı gaz çıkarma nedenleri olarak onlarca sebep sayılabilir ancak toplumda bu tür şikayeti olan insanların önemli bir çoğunluğunda sebep olarak iki şey gösterilmektedir ve bu görüş tıp dünyasında da yeterli destek bulmaktadır.

1- Bağırsaktaki mikrop dengesinin bozulması
2- Gıdaların yeterince sindirilmeden kalın bağırsağa geçmesi

Bunun dışında sayılabilecek ; koltis ülseroza, irritabıl bağırsak, kolonda iltihap, iltihabi bağırsak hastalıkları, emilim bozuklukları, gluten enteropatisi gibi hastalıklar hastaların ancak %2-3 kadarını oluşturmaktadır. Geride kalan %97-98 kısım yukarıda yazılan 2 sebeple ortaya çıkmaktadır.

Bağırsaklardaki Gaza Ne İyi Gelir ?

Görüşlerine baş vurduğumuz Proktoloji Uzmanı Op. Dr. Atilla KAYA şu şekilde özetledi;

1- Mikrop dengesinin bozulması ; Normalde onlarca mikrop türünün arasında bir denge vardır, bu mikroplar saprofit yani zararsızdır. Bunlardan çok gaz üretenlerin sayısı daha doğrusu diğerlerine göre yoğunluğu artarsa kişide fazla gaz üretimi olacaktır. Bunun çözümü dengeyi yeniden oturtmak için prebiotik yoğurt tüketmek yada bu yoğurdun içeriğindeki mikrobu kapsül şeklinde almaktır.

2- Gıdaların yeterince sindirilememesi ; Aslında birinci maddedeki soruna ek bir sebeptir, kolona geçen sindirilmemiş gıda miktarı mikropların üreteceği gaz miktarını da artıracaktır. Bu sebebi azaltmak için şunlara dikkat edilmelidir.

Seyrek sebeplerden laktoz intoleransı (süt içmekle sorun artar), gluten enteropatisi (buğdaydan yapılmış gıdalar sorunu artırır) gibi sorunlar düzeltilmelidir. Böyle bir sorun tespit edilemiyorsa

-Nohut fasulye veya bulunabiliyorsa gaz yapan gıdalar tüketilmemelidir
-Yemek yavaş yenmelidir
-Gıdalar iyi çiğnenmelidir
-Bol su içilmelidir

Bunlara dikkat etmek sorunu ciddi düzeyde geriletecektir.

Tüm bunlara rağmen bağırsaklardaki gaz miktarı azalmıyorsa ileri araştırma amacıyla kolonoskop, kolon grafi, defakografi gibi tetkiklerle gıdaların geçişine engel bir durum (tümör, kanser, darlık gibi) olup olmadığının tespiti için görüntülenmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.