Antibiyotik Kullanımının Zararları

Penisilinin icadında tıpta devrim sağlayan antibiyotikler mikropların giderek daha dayanıklı hale gelmesi sebebiyle sorun büyüyor. Dünya çapında yapılan antimikrobial direnç araştırmasına yönelik çalışmalarda antibiotiklere karşı daha dirençli süperpug denilen mikropların gelişimiyle ilgili olumsuz sonuçlara ulaşıldı. Çalışmaya göre vakit kaybetmeden adım atılmaması halinde 30-40 yıl sonra antibiyotikler giderek etkisizleşecek ve bu gurup mikroplar ciddi sayılarda insan ölümüne neden olacak. Çalışmada ilaçlara cevap vermeyen iltihaplarda tedavinin “kaybedilmekte olan savaş” olduğu sonucu fikri gelişmiştir. Bu tehlike insanlık için terör kadar büyük bir sorun oluşturduğu söyleniyor.

antibiyotiklerin-etkisi-bitiyor-mu

BBC den Sağlık Muhabiri James Gallagher, yeni antibiotik geliştirilmesinin yetersiz olduğu ve gereksiz yere tüketilmesinin mikroplarda direnç gelişme hızını artırdığının sorunun temelini oluşturduğunu belirtiyor.

İki yıllık araştırma süresince bir milyona yakın kişinin çeşitli iltihaplar sebebiyle nedeniyle hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Dünya ekonomisine 100 trilyon dolarlık ek yük getiriyor;
Araştırma 2050 senesine gelindiğinde senede ortalama on milyon kişinin antibiotiklere direnç kazanmış mikroplar sebebiyle öleceğini gösteriyor. İlaçlara dirençli mikropların dünya ekonomisine 100 trilyon dolara yakın ek maliyet getirmesi bekleniyor.
Çalışma önerileri getiriyor

-Acilen bir küresel farkındalık sağlanmaya çalışılmalı
-Yeni ilaçlar geliştirilmesi için 2 milyar dolarlık bir kaynak oluşturulmalı
-Enfeksiyonların yayılmasını engellemek için önleyici tedbirler alınmalı
-Tarım ve hayvancılıkta ilaç kullanımı sınırlandırılmalı
-Antibiotik geliştiren kurumlara teşvik sağlanmalı
-Yeni aşılar geliştirilmeli ve yaygınlaştırılmalı

Medicins Sans Frontieres örgütünden Dr.Grania Brigden bu rapor dünya ilaç piyasasının bakterilere karşı ne kadar başarısız olduğumuzu göstermek açısından takdir edilir bir adım olduğunu belirtti.
Kaynak bbc.com çeviren Dr Atilla KAYA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.