Anoreksiya da Yenilikler

anoreksiyada-yenilikler

ANOREKSİYA NEVROZA

anoreksiya-1

Anoreksiya nevroza kişinin kilo almamak amacıyla yemek yememesi böylece ölümüne sebep olabilecek miktarda kilo kaybı ile kendini gösteren psikolojik nedenli bir yeme bozukluğudur. Çağımızın hastalığı olarak da bilinir. Kaynaklarda sıklığı hakkında birbirinden farklı bilgiler vardır. Genel olarak kızlarda erkeklerden on kat daha fazla görülür. Anoreksiklerin çoğu ergenlik döneminde 14-18 yaşlarında bu hastalığa yakalanmıştır, erişkinlik döneminde anoreksik olanlara pek rastlanmaz. Anoreksiya nevroza psikiyatrik hastalıklar içerisinde en yüksek ölüm oranına sahiptir; bu yeme bozukluğunda acil olarak terapiye başlanmalıdır. Kolombiya Üniversitesi Sağlık Merkezi’nde (CUMC) yapılan bir çalışmanın sonuçlarına göre anoreksiya genç Amerikalılar arasında %8-%15 arasında ölüm oranıyla üçüncü en yüksek ölüm oranına sahip kronik hastalıktır.

En son araştırmalarda genetik faktörler ve çevresel risk faktörlerin de hastalığı tetikleyen nedenler arasında olduğu saptanmıştır. Anoreksiya nevroza hastalarının yiyecekler, yemek yeme ve kilo kontrolleri ile ilgili takıntıları vardır.

anoreksiya-3

Bu kişiler kiloları ne olursa olsun zayıflıklarını asla kabul etmez ve kendilerini kilolu görüp kilo verme isteği içindedirler. Hastalık sıklıkla da kişinin kendini aşırı kilolu görüp çok ciddi bir diyet uygulamasıyla başar. Anoreksik bireylerin ergenliği tamamlamarı da yetersiz beslenmeden dolayı gecikebilir. Yine bu bireyler gebe kaldıklarında çocuklarını çok zayıf doğurma yada zamanından önce doğuma çok sık rastlanır. Anoreksiklerin osteoporoz ve kalp krizi riski diğer insanlardan daha fazladır.

Anoreksiya Nevrozanın Nedenleri
Anoreksiyanın birçok risk faktörü vardır. Kaynaklarda kültürel, bireysel vb. şekilde ayrılabilir ancak ben başlıca nedenleri sizlerle paylaşacağım:

Kadın olmak en başta gelen sebeptir maalesef, medyanın topluma dayattığı ideal kadın ölçülerine sahip olma, özellikle akran baskısı nedeniyle zayıf olmaya karşı duyulan arzu, şişman olmayı da bunlara dahil edebiliriz, genel olarak obsesif yani takıntılı kişilik yapısına sahip olma, çocukken yaşanan kaygı bozuklukları yada cinsel tacizler, aile beklentileri de akran baskısı gibi önemlidir, düşük benlik saygısı, kendine güvenmeme,

DSM 4’e göre Anoreksiya Nevroza tanı kriterleri:

anoreksiya-41- Kilosu düşük olmasına rağmen halen kilo vermeye çalışma
2- İdeal yada normal kabul edilen vücut ağırlığının %85’inin altında olma (ideal ağırlık 100 kilo ise kişinin 85 kilonun altında olması)
3- Bozuk beden algısı bununla beraber kilo kaybettiğini reddetmesi
4- Art arda üç kere adet görememe (amenore)

Tedavi ekibinde Psikolojik danışman yada Psikolog, Psikiyatr ve Diyetisyen birlikte çalışmalıdır. Kişi ideal vücut ağırlığının %75’inden fazlasını kaybetmişse tedavisi hastaneye yatırılarak yapılır. Tedavi üç ana başlıkta ilerlemelidir bunlar : Psikoterapi, İlaç tedavisi ve vücudun kaybettiği gıdaların tekrar alımıdır.

Medicalnewstoday den çeviren Psikolojik Danışman Ali Mücahit Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.