Anal Endoskop ile Muayene Mümkün

Zamanla doktor hasta ilişkisinde, doktorum sen en iyisini bilirsinden, karşımızda hastalığını, şikâyetlerini internette araştıran buna ait resimler, videolar seyretmiş ve hastalığı hakkında bir kanıya varmış kendine bir tanı koymuş hasta grubumuz var. Kendi şikâyetlerine uyan, hastalıkların nasıl tedavi edildiğini, hastalığın derecesine göre tedavi seçeneklerini araştıran, sorgulayan bilinçli bir hasta grubu oluştu. Öyle ki hastaların bir kısmı edindiği bilgilerle doktorunu sorgulamaya , onun yapacağı tedavilerin ne kadar doğru olduğuna karar vermeye çalışacak kadar bilgilenmeye başladı. İnternetin her halde en fazla bilgi paylaşıldığı konulardan biri de sağlık konusudur.

Yeni geliştirilen görüntüleme yöntemi makat kamerası da diyebileceğimiz cihaz farklı bir bakış açısı kazanmamızı sağladı.Anal bölge hastalıklarında klasik parmakla muayenenin yetersiz olduğuna anoskop denilen ucuz disposable (kullan at) alet ile muayenenin rutin hale getirilmesi sayesinde doktor anal kanalın içini, gözle direkt görerek hastalıkların doğru değerlendirmesini sağladı.

Anal kamera, anoskop muayenesinin de çok ötesinde yeniliklerle hayatımıza girdi ve muayenenin vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Görüntüleme teknolojilerinin ilerlemesi sayesinde artık hastalarımızın da muayene sırasında hastalığını görüyor, tedavisini izliyor, tedavinin sonucunu görerek içi rahatlıyor ve tedaviye aktif katılıyor. Kafasında soru işaretleri kalmıyor. İstenilen tanı ve tedavi tablosu oluşuyor.

Hastanın da görebileceği bir monitöre kablosuz bağlantıyla görüntü aktaran bir settir. Set yaklaşık 1 cm çapında ucunda görüntü almayı sağlayan yüksek çözünürlüklü kamerayla görüntüyü alıp cam çubukla çevirici aracılığıyla ekrana aktarmaktadır. Yüksek çözünürlük ve fokus özellikleriyle istenilen alan büyüterek görülebilmekte ve teşhisten daha net bir şekilde emin olunabilmektedir.

Doktor açısından avantajları
– Daha kaliteli görür
– Sadece dokunarak değil görerek te bilgi edinir
– Biopsi alması gerekiyorsa daha kolay ve net bir şekilde alır
– Parmakla bakması gerekmediği için daha hijyeniktir
– Parmakla 3 cm ye kadar görebilirken bu şekilde rektumu dahil görmüş olur

Anal Kamera Muayenesi Yaptıranlar
– Hastalığını kendi de görür ve emin olur
– Gereksiz ameliyatlardan korunmuş olur
– Daha hijyenik bir hizmet almış olurlar
-Tedavi sonrası değişimi gözüyle görebilir
– Doğru teşhis konduğundan emin olur
– Siğil gibi takip gerektiren durumlarda kendi de takip etmiş olur
– Makat genişlemesinin düzeyini görerek kafasındaki soru işaretlerini netleştirir.

Anal Kamera Fiyatı
Genellikle ek ücret alınmadan yapılır. Hasta böyle bir hizmet için para ödemez ancak önerilen tedaviyi kabul edip yatırırsa sadece tedavinin ücretini öder. Sadece endoskopi yapılan endoskop ünitelerinde diğer endoskoplar gibi 200-400 TL arasında yapılabilir.

Anal Kamera Yapılan Yerler
Genellikle makat hastalıklarına özelleşmiş olarak hizmet veren (proctoloji) tedavi kliniklerinde bulundurulmaktadır. Türkiye’nin en yaygın proctoloji kliniği İdea Klinik şubelerinde kullanılmaktadır.

Op Dr Adil ALTINSOY
Proktoloji Uzmanı Ankara

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.