Ameliyatsız Makat Çatlağı Tedavisi

Makat çatlağı uzun yıllardır ameliyatla tedavi edilen bir hastalıktı. Tedavisinde çatlağın iyileşmesini engelleyen kas kesilirdi, kasın kesilmesi seyrek te olsa istemsiz gaz ve dışkı kaçaklarına neden olurdu. Son yıllarda geliştirilen tedavi yöntemi sayesinde ameliyata gerek kalmadan ve daha önemlisi gaz dışkı kaçağı yan etkileri yaşamadan tedavi olmak mümkün.

İzmir proctoloji uzmanlarından Op Dr Demet Ağras anal fissür tedavi yöntemleriyle ilgili olarak şu güncel bilgileri bizimle paylaştı;

Makat çatlağı Latince adıyla anal fissür özellikle kadınlar arasında görülen bu bölge hastalıklarının en sık görülenidir. Her ne kadar hemoroid daha sık görülür gibi bir bilgi olsa da gerçekte çatlak daha sıktır ancak hastalar yanlışlıkla hemoroid ile karıştırırlar.

Makat Çatlağı Ameliyatı
Uzun yıllar yapılmıştır ancak son yıllarda geliştirilen ameliyatsız tedaviler sayesinde uygulamanın giderek azaldığı bir tedavi yöntemidir. Giderek azalmasının en önemli sebebi hastayı ciddi düzeyde rahatsız edebilecek yan etkilerinin olmasıdır. Her ne kadar çok seyrek görülse de gaz-dışkı kaçağı ciddi sorun olmaktadır. Kaçağın sebebi makat kaslarının bir kısmının kesilmesidir.

İlaçla Makat Çatlağı Tedavisi
Eğer hastalık müzminleşmediyse yani iki haftadan daha fazla süre geçmediyse ilaçlar denenmelidir. İlaçların başarısı çok yüksek değildir ama denemek daha akıllıca olacaktır. Kabızlığın engellenmesiyle birlikte ilaç kullanımıyla hastaların %30 kadarı tamamen düzelir. % 70 kadarı da müzminleşir. Müzminleşmiş vakıalarda ilacın başarısı daha düşüktür.

İlaç olarak iki gurup vardır;
1- Bölgesel olarak uyuşturanlar. Bunlar çatlaktan kaynaklanan acıyı azaltarak daha rahat dışkılama sağlarlar. Tuvalet öncesi yapılacak ılık su oturma banyosundan hemen sonra bolca sürülür, birkaç dakika beklendikten sonra dışkılanır. Hasta daha rahat dışkılarsa korku kalkar ve korkunun kalkması kabızlığın azalmasına yardımcı olur.

2- Anal kasları gevşeten ilaçlar. Nitro gliserin içeren ilaçlardır. Uygulandığı alandaki kasları gevşeterek makatı rahatlatır ve tuvaletten sonra devam eden kas kasılmasını ve buna bağlı olarak gelişen ağrıyı azaltır. Özellikle hastalığın ilk günlerinde nitrogliserinli ilaçlar denenmeden diğer yöntemlere geçilmemelidir.

Ameliyatsız Makat Çatlağı Tedavisi
Botox tedavisidir, cerrahi olarak kesilen kası kesmek yerine 3-6 aylığına geçici olarak felç etme şeklide uygulanır. Botoks tedavisinin ameliyata yakın başarısı vardır % 95-98 ler düzeyinde tam iyileşme sağlar. İşlem son derece basittir, muayenehane şartlarında kolaylıkla yapılabilir.

Botox Nasıl Yapılır
Hasta yan yatarken veya proctoloji masasında uygun pozisyonda dururken önce bölgesel uyuşturma yapılır. Uyuştuktan sonra botoks yapılır. Uygulamada sağdaki kasa 50 ünite, soldaki kasa 50 ünite yapılır. Tasarruf amacıyla daha az yapılırsa başarısı düşmektedir. Toplam 100 Ünite yapılmalıdır. İşlemlerin tamamı 1-2 dakikada tamamlanır. Basit bir enjeksiyon olduğu için hasta enjeksiyondan hemen sonra işine veya sosyal yaşamına dönebilir. Botoxun kalıcı gaz ve dışkı kaçırma şeklinde yan etkisi asla yoktur ve güvenle yapılabilir.
Anal Fissür Tedavi Videosu İzlemek için https://www.ideaklinik.com/anal-fissur-makat-catlagi-nedir.html

Makat Çatlağı Botox Yapan Hastaneler İzmir
Hastaneler genel olarak ameliyata eğilimli olduğu için hastaları ameliyata yönlendirmektedir. Diğer taraftan ilaç pahalı olduğu için devlet hastanelerinde uygulanmamaktadır. Daha çok makat hastalıklarına yönelmiş uzmanlar tarafından yapılmaktadır.

Hamilelerde Botox Yapılabilir mi?
Hayır bir çok ilaç gibi hamilelik döneminde bebeğe zarar verme ihtimali nedeniyle yapılmaz, yapılmamalıdır. Bu dönem ilaçlarla geçiştirilip doğum sonrası yapılmalıdır.

Süt Verirken Botoks Yapılır mı
İlaç C gurubundadır yani emziren annede kullanılmasında sakınca olduğunu gösteren bilimsel çalışma yoktur ama aksini yani sorun olmadığını gösteren bilimsel çalışma da yoktur. Ancak spastik bebeklerde kullanılabildiği için emziren annede de kullanılır. Diğer taraftan ilaç sadece uygulandığı alanda etkilidir, kana ve süte geçmez.

Ayrıntılı bilgi için
http://www.demetagras.com/anal-fissur-tedavisi/

One comment

  1. Hocam bende lavaboya gittigim zaman cok zorlanıyorum daha sonrasinda agri cekiyorum ara sira kanamada oluyo peki bu botoks tedavisi acı veriyormu nasıl uygulaniyor bide sormak istedigim anal fiissüru kendimiz iyilestirebilirmiyiz beslenme tarzimiz v.s degistirsek
    Op Dr Nizam Kurtdere
    Botox tedavisi basit bir enjeksiyondur ve minimal acıyla yapılabiliyor. Kronikleştiyse kendinizin uygulayacaklarıyla iyileşme ihtimali düşük.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.