Alzheimer Hastalığında Yeni Umut

Yeterince uzun yaşayan çoğu insanın başına gelen Alzheimer (hafıza kaybı, bunama) hastalığının tedavisi ile ilgili sürpriz bir gelişme yaşandı. Bir çok ağrıyı geçirmek için kullanılan bir ağrı kesicinin Alzheimer teşhisi konan farelerde gözlenen hafıza kaybıyla ilgili bulguları tümünü geriye çevirdiği gözlendi. Mefenamik asit adlı bu madde (Türkiye’de Ponstan tablet adıyla satılmaktadır) anti enflamatuar (daha çok eklem ve romatizma ağrıları) sınıfındadır. Sıkça kadınlar adet sancıların- içinde kullanmaktadır.

alzheimer-hastaligi

Hafıza kaybı belirtileri oluşması için özel olarak yetiştirilmiş farelerle yapılan deneyde fareler zaman içinde beklendiği gibi hafıza kayıpları yaşamaya başladı. Alzheimer olan on fareye 1 ay boyunca mefenamik asit verildi. Hatırlama güçlüğü yaşatılan diğer on fareye ise ilaç içermeyen başka maddeler içeren pompalar takıldı. Fareler engeller arasından ilerleme becerilerini geliştiren bir labirente bırakıldı. Alzheimer olan farelere bu labirenti öğretilmeye çalışıldı ancak fareleri eğitmek mümkün olmadı. Ancak mefenamik asit verilen fareler konuldukları labirenti çok kısa sürede hatırladı, sonuçlar şaşırtıcıydı.

Çalışmayı yapan Mike Daniels verilen mefenamik asitin farelerde normalleşme sağladığı ve neredeyse tam düzelme olduğunu tespit etti. Bu güne kadar kullanılan hiçbir ilaçtan böyle iyi bir sonuç elde etmediklerini belirten Daniels mefenamik asitin Alzheimer tedavisinde işe yaradığını hayvanlar üzerinde tespit edildiğini ve insanlar üzerinde de denemenin uygun olacağını belirtti. Araştırmada elde edilen sonuçlar bilim dergisi Nature Communication da yayınlandı. Dr.Mike Daniels yapılan tetkiklerde bu gurup hastalarda beyinde büyük miktarda reaksiyon olduğu ve mefenamik asitin bu reaksiyonu (enflamasyon) azaltacağını söyledi.

Hayvan deneylerinde alınan bu olumlu sonuca rağmen hafızasını tümüyle kaybetmiş hastalarda yeterli gelebileceğini söylemenin zor olacağı belirtildi. Mefenamik asitin Türkiye’de kullanımı ve satışı var, kullanım izni daha çok ağrı tedavisi üzerinedir ancak bunama belirtileri olan veya hafıza kaybı olduğu teşhisi alan hastalarda kullanılmasının güvenli olacağı söylenebilir. İleri test ve tetkiklerden sonra Alzheimer tedavisinde kullanım izni çıkabileceğini söyleniyor.

Alzheimer insan yaşam süresinin giderek uzaması yani toplumdaki yaşlı insan oranı arttıkça daha fazla görülmektedir, yaşlı bakım yurtlarının pahalı olması, devletlerin bu sorunun çözümü için yeterli yatırım yapmaması bu gurup insanların aileler üzerinde yük oluşturmaktadır. Böylesi başarılı bir tedavi insanların yaşlı ebeveynlerini daha fazla sahiplenmesini sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.