Alkol ve İşlenmiş Et Ürünleri Kanser Riskini Artırıyor

tuzlu-balik

21 Nisan 2016- Dünya Kanser Araştırma fonunun yaptığı analizlerde alkol ve işlenmiş etin kansere yol açabileceğine dair güçlü kanıtlar bulundu.

Mide kanseri, 2013 yılında, İngiltere’de yaklaşık 7,100 vakayla en yaygın on altıncı kanser türüdür. Erkeklerde kadınlara göre daha yaygındır.

Mide kanseri teşhisi konmuş hastaların yalnızca beşte biri bu hastalıktan 5 yıl veya daha uzun süre yaşamıştır.

Mide kanseri için belirlenmiş risk faktörleri arasında fazla tuzlu yiyecekler ve sigara vardır. Alkolden de risk faktörü olarak bahsedilse de, uzmanlar açıkça bir kanıt bulamamışlardır.

alkol-ve-islenmis-et-mide-kanseri-yapiyor

Kanıt incelemesi
Son araştırmalar ImperialCollegeLondon araştırma takımı tarafından gerçekleştirilip uluslararası bilim adamlarının katıldığı panelde gözden geçirildi. Yaklaşık 77,000 mide kanserli hastayı içeren dünya çapındaki 89 araştırmadaki kanıtlar incelendi.

Two people toast with red wine at dinner
Two people toast with red wine at dinner

Araştırmadaki en kuvvetli kanıtlardan bazıları şunlardır:

  • Günde 3 veya daha fazla alkollü içecek mide kanseri riskini artırır.
  • Tuzlanmış yiyecekler mide kanseri riskini artırır. Araştırmada bahsedilen yiyecekler arasında özellikle doğu Asya’da geleneksel olarak tüketilen yüksek tuzlu yiyecekler, tuzlanarak saklanmış yiyecekler ( turşu, salamura yiyecekler, tuzlanarak kurutulmuş balıklar) bulunuyor.
  • Aşırı kilolu ve obez olmak, midenin girişi (kardiya) kısmının kanserinde risk faktörüdür.
  • İşlenmiş etler, midenin kardiya dışındaki kanserleri için risk faktörüdür.

Alkol, kilo ve obezite hakkındaki bulgular yeni ortaya atılmış bulgulardır.
İşlenmiş et hakkındaki bulgular kuvvetli bir şekilde mide kanseriyle ilişkilendirilmiştir.

“Endişe verici”
Alkolün 7 çeşit kansere yol açtığı biliniyordu ancak bu araştırmalar endişe verici bir şekilde 8. Kanser türüne de yol açtığını gösterdi.

İngiltere Kamu Sağlığı İdaresi Başkanlığının raporundaki önerisine göre ne kadınlar ne de erkekler haftada 14 kadehten (tüm haftaya yayarak) fazla alkol almamalı. Ancak alkol tüketiminde emniyetli bir alt sınır olmadığı da belirtildi. Bu rapor halkı mide kanserinde alkolün yarattığı riske karşı bilinçlendirmek adına yayınlandı.

“ Halkın, alkolün mide kanseri de dahil kanserle olan ilişkisini bilmeye hakkı var. Halkı alkol tüketimi konusunda bilinçlendirmenin en iyi yolu, devletin alkollü ürünler üzerinde sağlık uyarısı yapması ve medyayı kullanarak aşırı alkol tüketimi konusunda kamu spotları hazırlamasıdır.”

Çeviri : Op. Dr. Seher ŞİRİN
Kaynak : PeterRussell. “AlcoholandProcessedMeat Link toStomach Cancer.” http://www.webmd.boots.com/cancer/news/20160421/alcohol-processed-meat-stomach-cancer. Ed. Dr Farah Ahmed. Web. 22 Apr. 2016.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.