Alerji Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Alerji Mevsiminden Hayatta Kalma Rehberiniz
Havada sinir bozucu polenleri ve tozların olduğu ve hapşırmaya sebep olan zamanlarına karşı hazırlıklı olmak için bu listeyi gözden geçirmelisiniz.

Çamaşır makinenizi temizlemek yardımcı olabilir!
Çamaşır makinelerinin ısınan ve karanlık iç kısmı mantarların ve e coli gibi bakterilerin üremesi için mükemmel bir ortamdır ve deterjanlar bunları engellemek için yeterli değildir.

Alerji uzmanı Neeta Ogden Md, hastalarına çamaşır makinesinin tamburunu, özellikle kapak ve contayı ayda iki kez seyreltilmiş çamaşır suyu veya ağartıcı mendille silmelerini veya temizleme tableti kullanmalarını önermektedir. Ayrıca küf ve mantarları engellemek için ıslak kıyafetlerin makine içerisinde uzun süre tutulmasını ve çamaşırlar içinden çıktıktan sonra kapağı bir süre açık bırakarak tambur ve kapak kısmının kuruması gerektiğini belirtiyor.

Bazı Alerjiler İmmünoterapi İlaçlarıyla Önlenebilir!
İki yıl önce, FDA çimen ve kanarya otu alerjisi için ilk dilaltı haplarını onayladı. (Toz alerjisi için bir hapın yakında gelebileceğini belirtti.) Ancak dikkat edilmelidir ki, mesela çimen ve kanarya otuna ek olarak küf ve meşe alerjiniz var ise ilaç etkili olmayabilir.

New York’taki Sina Dağı’ndaki Icahn Tıp Fakültesi’ndeki klinik immünoloji profesörlerinden Beth Corn, bu ilaçların geçekten yalnızca bir alerjene karşı duyarlı hale gelmiş ve pek çok insan için etkili olmayabileceğini belirtti. Öte yandan alerji çekimlerinin birden fazla alerjene hitap edebileceğini ekledi.

Toz Alma Püskülü Kullanılmamalı!
Evinizin tozunu her hafta mutlaka almalısınız, ancak bu işlemi tüylü, püsküllü toz alma aparatları veya kuru bezle yapmanız hiç yapmamanızdan daha zararlı olacaktır. Kuru bir bezle tozların toplanmaktan ziyade etrafa yayılacağını belirten Dr Corn, toz alma işleminin mutlaka ıslak bir bez veya havlu ile yapılaması gerektiğini ancak bu şekilde tozların toplanabileceğini söyledi. Tozların temizlenmesinin yalnızca alerji ve astımı olanlar için değil herkes için oldukça önemli olduğunu da ekledi. Çünkü evde meydana gelen tozlar evcil hayvan kepeği, küf kalıntıları ve kumaş lifleri gibi pek çok rahatsız edici madde barındırmaktadır.

Yastık Kılıfı Kullanılmalı!
Toz zerrecikleri yıl boyu süren alerjilerin en yaygın nedenlerinden biridir. Bu zerreciklerin en sevdiği yiyecekler ise insan ve evcil hayvanların ürettiği deri hücreleridir. Bu hücrelerin ise yatak ve yastıklarda bulunması sürpriz değildir. Bu durumla savaşmak için uzmanlar yastıklar, nevresimler, minderler için alerjen koruyucu kılıflar kullanılmasını tavsiye etmektedir.

E coli bakterisi; Normalde insan vücudunda bulunan iyi huylu bir bakteridir. Genetiğinin değişmesi halinde zararlı bir hal almaktadır. Bu bakterinin neden olduğu en önemli hastalıklardan birisi idrar yolu iltihabıdır. Bu bakteri ayrıca karın ağrısı, kramp, iştahsızlık, yorgunluk gibi şikayetlere de sebep olmaktadır.

FDA. Amerika Birleşik Devletleri’nin Sağlık Bakanlığı’na bağlı; gıda, diyet eklentileri, ilaç, biyolojik medikal ürünler, kan ürünleri, medikal araçlar, radyasyon yayan aletler, veteriner aletleri ve kozmetiklerden sorumlu bürosudur

2002 yılında yapılan bir çalışmada, bu kılıfların toz zerrelerini önemli ölçüde azaltabildiğini göstermiştir. (Uzmanlar çok sıkı bir şekilde dokunmuş mikro fiberlerden yapılmış olanları tavsiye etmektedir.). Sertifikalı bir iç mekan hava kalitesi uzmanı ve My House Is Killing’in yazarı Jeffrey May Ben, bu şekilde yastık kılıfı kullanılmasının yastıklarda oluşacak bakterileri önlediğini bu sayede yastıkların daha uzun ömürlü olacağını belirtti. Bu sayede kişilerin yastıklarını üzerinde rahatça uyuyabildikleri sürece kullanabileceklerini ekledi.

Doğru Zamanda Egzersiz Yapılamalı!
Polenlerle günün her saati karşılaşılabilir ancak evrensel olarak kabul gören ve polenlerin en zirvede olduğu zaman sabah saatleridir. Bu nedenle alerjiye eğilimli kişilerin egzersiz zamanlarını daha sonraki saatlere ertelemeleri önerilmektedir.

Dr. Ogden, Amerikan Alerji Akademisi, Astım ve İmmünoloji sitesi olan aaaai.org’daki polen sayısının kontrol edilip, eğer polenlerin yoğun olduğu bir gün ise saat fark etmeksizin antrenmanların iç mekanda yapılmasını tavsiye etmektedir. Ayrıca rüzgarın havada bulunan alerjen konsantrasyonunu artırdığını ve ideal bir ortam için , yağmurlar akıp gittikten sonra dışarı çıkılmasını, çünkü yağmur poleni uzaklaştırdığını ekledi.

Migren Olma İhtimaliniz Daha Yüksek Olabilir!
Alerjik semptomları olan kişiler normal kişilere oranla %30 daha fazla migren olma riski altındadır. Baş ağrıları, migren hastalarının yaşadıklarından daha sık ve yoğun olabilir. Uzmanlar nedeni konusunda tam emin olmasa da, yüzde bulunan ana duyu sinirleri ve trigeminal sinirlerle alakalı olabileceğini düşünmektedirler. Araştırmalar, alerji çekimlerinin migren sıklığını ve yoğunluğunu% 50 oranında azaltabileceğini düşündürmektedir.

Evdeki Her Şey Temizlenmeli!
Uzmanlar, en az ayda bir kez perdeleri, yastıkları, halıları ve duş perdelerinin yıkanması gerektiğini söylemektedir. İnsanlar ayda bir yıkamanın çok olduğunu söylüyor ancak sıcak su ile yıkama insanları zora sokacak alerjenleri çıkarmanın en iyi yoludur. Güney Kore’deki araştırmacılar, 140 derecenin bir yıkama için ideal sıcaklık olduğunu ve toz zerrelerinin % 100’ünü öldürdüğünü belirlediler. Ayrıca Sıcak su polen çıkarmada da oldukça başarılıdır. Sterilizasyon için makinenizin en sıcak ayarı yeterli olacaktır. Eğer bahsedilen eşyaları bir ay kadar sık yıkamak istemezseniz mutlaka düzenli olarak toz almalısınız.

Dolapların da Bahar Temizliği Yapılmalı!
Jeffrey May yüzlerce kişiden hava ve toz numunesi aldığını ve dolaplarda inanlmaz sayıda alerjen bulduğunu belirtti. Jeffery’e göre kirli çamaşır sepetleri bu konuda ki büyük suçlulardan bir tanesi. Dolapların yılda en az bir kez baştan aşağı boşaltılarak temizlenmesi gerektiğini önerdi ve aksi takdirde kirli çamaşır sepetlerine atılan her kirli giysinin polen ve toz yumağı olabileceğini, ayakkabı raflarının altında ve depolama yığınlarının arkasında toz yığınları oluşabileceğini ekledi.

Eşyalarınızı geri yerleştirirken eşyalar ve evin duvarları arasında bir miktar boşluk bırakılmasınem oluşumunu engellemek acısından önemlidir. Evin dışarısı soğuk ve nemli olduğu zaman, duvarlar boyunca su yoğuşur ve nem oluşumu meydana gelir. İlkbahar yükselen ısı sayesinde toz zerrelerinin artmasına sebep olması sebebi ile tozlar için güzel haber anlamına gelirken, burnumuz için kötü haberler anlamına gelmektedir. Dolap deliklerinin açık bırakılıp ısı ve havanın dolaşması sağlanarak bu durumun önüne geçilebilir.

Hiçbir Evcil Hayvan Hipoalerjenik Değildir!
Amerikan Alerji, Astım ve İmmünoloji Koleji’nin sözcüsü olan Dr. Ogden, her insanın farklı şeylere alerjik reaksiyon göstermesi sebebiyle tamamen hipoalerjenik bir evcil hayvan olamayacağını söylüyor. Örneğin küf alerjisi olan biri mantar sporlarını barındırabilen balık tankından rahatsız olabilir. YA da hayvanların deri döküntüsüne karşı hassas olan bireyler, herhangi bir köpek ya da kedi ile ilgili sorun yaşayabilir. Alerjik reaksiyon, hayvan ne kadar tüye sahip olursa olsun, hayvanın tükürük ve cildindeki proteinler tarafından tetiklenir. Kuşlar bile tüyleri sebebi ile tam anlamı ile hipoalerjenik değildir. Toza ve polene hassasiyeti olup aynı zamanda köpek sahibi olmak isteyen kişilere ise kısa tüylü ırka ait köpekler tercih edilmesi tavsiye edilmektedir.
Kaynak : https://edition.cnn.com/2016/03/24/health/allergy-season-survival-guide/index.html
Çeviren : Sevde KAPU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.